Poradnik

Nowa umowa na prąd w TAURONIE? Sprawdź, jak uzupełnić PZO online krok po kroku!

tauron pzo umowa prąd protokół

Przepisanie licznika prądu i zawarcie nowej umowy na prąd jest konieczne w sytuacji, gdy zmienia się właściciel lub najemca lokalu. W TAURONIE możesz to zrobić bez wychodzenia z domu, uzupełniając PZO online. Protokół zdawczo-odbiorczy jest nieskomplikowany, a jego poprawne wypełnienie może Cię ustrzec przed wieloma nieprzyjemnościami.

Czym jest protokół zdawczo-odbiorczy (PZO)?

Protokół zdawczo-odbiorczy sporządza się najczęściej w sytuacji przekazania konkretnych dóbr. Jeśli sprzedałeś lub wynająłeś mieszkanie, nowy właściciel powinien przejąć licznik i zawrzeć nową umowę na prąd online. W razie niedopełnienia formalności (tj. złożenia PZO online), zostaniesz obarczony kosztami za energię elektryczną, z której nie korzystasz. Protokół zdawczo-odbiorczy ma w tej sytuacji sprawdzić, jaki jest stan licznika na moment zakończenia przez Ciebie poboru prądu.

Jak przepisać licznik prądu w TAURONIE?

Przepisanie licznika prądu w TAURONIE wymaga złożenia PZO online przez zdającego i odbierającego. Protokół zdawczo-odbiorczy zużycia prądu jest dostępny bezpośrednio w serwisie Mój Tauron i musi być uzupełniony przez każdą ze stron. Jako pierwszy wniosek uzupełnia zdający (dotychczasowy właściciel licznika), następnie zaś – za pośrednictwem panelu przesyła specjalnie wygenerowany link odbierającemu (nowemu właścicielowi licznika). Jeśli osoba odbierająca nie podała adresu mailowego, zdający jest zobowiązany przesłać link we własnym zakresie. Pozostałe formalności leżą po stronie TAURONA.

Jak uzupełnić PZO online w TAURONIE?

Protokół zdawczo-odbiorczy w TAURONIE uzupełnisz wygodnie i bez wychodzenia z domu, a na jego podstawie nowy właściciel zawrze nową umowę na prąd online. Jakich danych wymaga PZO od każdej ze stron?

Danych osobowych i teleadresowych obu stron – zdającej i odbierającej. Dostawca energii musi bowiem dokładnie zidentyfikować dotychczasowego i nowego właściciela licznika;

danych lokalizacyjnych licznika, tj. adresu, pod którym znajduje się przepisywany licznik prądu;

podstawowych parametrów licznika prądu, m.in. numer fabryczny i strefowość licznika;

rzeczywistego stanu licznika (na dzień przekazania lokalu). To ważne zwłaszcza dla zdającego – zużycie energii elektrycznej po tym terminie będzie bowiem rozliczane już na nowego właściciela licznika;

numeru konta, na jakie powinna zostać zwrócona ewentualna dotychczas zgromadzona nadpłata lub wskazania, któremu płatnikowi powinno zostać przypisane to rozliczenie.

PZO a zawarcie nowej umowy na prąd online

Poprawne uzupełnienie PZO online pozwala nie tylko na wygodne przepisanie licznika zużycia prądu. Umożliwia także nowemu właścicielowi lub najemcy lokum zawrzeć nową umowę na prąd online i nie wymaga składania dodatkowych wniosków. Odbierający licznik w przeznaczonej dla siebie części PZO online może bowiem wybrać odpowiadającą ofertę i podać dane wymagane do podpisania nowej umowy.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top