Inwestycje

Obwodnica Tarnobrzega dofinansowana kwotą 12 mln zł

obwodnica tarnobrzeg budowa przebieg

Podkarpacie jest jednym z największych placów budowy i niech tak zostanie na najbliższe 10 lat – mówił w Tarnobrzegu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który w sobotę uczestniczył w przekazaniu symbolicznego czeku dla miasta na ok. 12 mln zł z rezerwy subwencji ogólnej na budowę obwodnicy.

Podczas konferencji prasowej w pobliżu placu budowy tarnobrzeskiej obwodnicy minister nawiązał do przedstawionego w sobotę przed południem Polskiego Ładu. Zapewnił, że gwarantuje on, to, na co czekały pokolenia Polaków w wymiarze całego kraju, ale i lokalnie, zostanie zrealizowane, jak właśnie m.in. obwodnica Tarnobrzega.

Wskazując na pobliską budowę długo wyczekiwanej przez mieszkańców obwodnicy Tarnobrzega zauważył, że jest ona potrzebna dla zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Budowana jest ona przez samorząd Tarnobrzega, przy znaczącym wsparciu samorządu woj. podkarpackiego, a także rządu.

„Dzięki tej dobrej współpracy między rządem i samorządem dzisiaj Podkarpacie jest jednym z największych placów budowy i niech tak zostanie na najbliższe 10 lat, bo wyobrażam sobie, że po 10 latach będziemy mogli powiedzieć: co było do zrobienia zostało zrobione” – przekonywał Adamczyk.

Obecny na konferencji wiceminister infrastruktury Rafał Weber wyraził zadowolenie z powodu przekazania samorządowi Tarnobrzega prawie 12 mln zł na budowę obwodnicy. Podkreślił, że rząd chce wspierać te inwestycje drogowe, które mają kluczowe znaczenie dla rozwoju transportowego, komunikacyjnego kraju.

Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek powiedział, że dzięki obwodnicy Tarnobrzega ruch z miasta zostanie wyprowadzony, rozładowane zostaną korki. Dziękując za wsparcie wyraził nadzieję, że najpóźniej w lipcu 2022 r. obwodnica zostanie oddana. Dopytywany o koszt jej budowy odpowiedział, że to 49 mln zł, z czego 43 mln to środki od marszałka województwa.

Budowa obwodnicy Tarnobrzega jest realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Przebieg obwodnicy zakłada budowę drogi obwodowej w granicach administracyjnych miasta, której początek znajduje się w rejonie istniejącej drogi wojewódzkiej nr 871.

Obwodnica Tarnobrzega

Całkowita długość odcinka ma wynieść 9 km. Zakres robót obejmuje także przebudowę istniejących dróg wraz z budową m.in. skrzyżowań, a także budowę dróg obsługujących przyległy teren, zjazdów indywidualnych i publicznych, ciągów pieszo-rowerowych, chodników, zatok autobusowych. W ramach inwestycji zrealizowana będzie także m.in. budowa systemu odwodnienia, przejść dla zwierząt, sieci kanalizacji deszczowej, zbiorników retencyjnych oraz ekranów akustycznych i przeciwolśnieniowych.

Główna część inwestycji, branża drogowa, realizowana będzie do grudnia br., a następnie kontynuowana w roku przyszłym, od marca do lipca 2022.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top