Inwestycje

Obwodnica Tarnobrzega otwarta. Kierowcy mogą korzystać

tarnobrzeh obwodnica otwarcie

Tarnobrzeg. Niemal 79 mln zł kosztowała budowa obwodnicy Tarnobrzega.

Trasa o długości 9 km wyprowadziła ruch tranzytowy z centrum miasta i poprawiła komunikację z terenami inwestycyjnymi. Obwodnica została w poniedziałek uroczyście otwarta.

Obecny w Tarnobrzegu wiceminister infrastruktury Rafał Weber mówił, że inwestycja zmieni oblicze transportowe Tarnobrzega. „Dzięki wyprowadzeniu ruchu z centrum miasta będzie mniej hałasu, mniej emisji spalin, to wszystko sprawi, że mieszkańcy będą mieli więcej spokoju i czyste powietrze” – dodał.

Weber podziękował również wszystkim, który przyczynili się do powstania tej inwestycji. Przypomniał, że obwodnica została dofinansowana m.in. z budżetu państwa, kwotą niemal 12 mln zł.

Ta inwestycja to też przykład dobrego montażu finansowego, bo są tu środki z budżetu województwa, rządowe i miasta. To pokazuje jak dobra jest współpraca między tymi instytucjami. Takich inwestycji, gdzie są takie montaże finansowe jest dużo w całym kraju. Cieszę się, że jest dużo samorządowców, którzy chcą korzystać z takich możliwości, jakie oferuje rząd premiera Mateusza Morawieckiego” – powiedział Weber.

Natomiast prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek powiedział, że dzięki obwodnicy osoby, które pracują m.in. w Sandomierzu będą mieli znacznie łatwiejszy dojazd do pracy. „Odetchną też mieszkańcy centrum miasta, bo ruch zostanie wyprowadzony, rozładowane zostaną korki” – dodał.

Bożek przypomniał również, że o tej inwestycji mówiło się w Tarnobrzegu od wielu lat. „Dziś jest historyczny dzień dla miasta” – podkreślił.

obwodnica tarnobrzeg otwarcie

Obwodnica Tarnobrzega ma 9 kilometrów długości i poprowadzona została w granicach miasta nowym śladem drogi wojewódzkiej numer 871.

Początek znajduje się na ulicy generała Władysława Sikorskiego, trasa dobiega do ronda w ciągu drogi wojewódzkiej 723 na osiedlu Zakrzów. Trasa ma po jednym pasie ruchu w każdym kierunku, o szerokości 3,5 metra oraz poboczu.

W ramach inwestycji zrealizowano także m.in. budowę systemu odwodnienia, powstały przejścia dla zwierząt, wybudowano sieć kanalizacji deszczowej i zbiorniki retencyjne.

Inwestycja została dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego na lata 2014-2020, kwotą ok. 43 mln zł. Łączny koszt budowy wyniósł niemal 79 mln zł.

(PAP)

1 komentarz

1 komentarz

  1. bakalarus

    11 listopada 2022 at 13:31

    Przejechałem cały odcinek obwodnicy w obu kierunkach i stwierdziłem: nawierzchnia nie równa odczuwalne drgania kół samochodu i drgania na kole kierownicy (odczucie tarki) 2.tekstura warstwy ścieralnej nie jednorodna widoczne gołym okiem powierzchnie przestygłej mieszanki mineralno-asfaltowej. Te powierzchnie widoczne przy początku rozładunku mieszanki z samochodu i końcówki rozładunku, przyczyna chyba zbyt odległy transport z wytwórni do wbudowania. Przechłodzona mieszanka mineralno-asfaltowa po wbudowaniu nie dała się odpowiednio zagęścić co sprawi jej mniejszą mrozoodporność i i zwiększoną nasiąkliwość powierzchnie te w przyszłości będą się wykruszać i powstaną wyboje. Widać brak ciągłego nadzoru ze strony kierownictwa budowy jak i zaniedbań inspektora nadzoru w zakresie dróg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top