Poradnik

Od czego jest zależna rata kredytu gotówkowego

kredyt gotówkowy kalkulator

Rata kredytu gotówkowego na określoną sumę może się znacznie różnić, w zależności od banku, w którym zdecydujemy się zaciągnąć zobowiązanie. Wynika to z faktu, iż poszczególne banki biorą pod uwagę przy udzielaniu kredytu wiele różnych składowych, śledząc jednocześnie bieżącą politykę Narodowego Banku Polskiego, który dopasowuje się do sytuacji gospodarczej w kraju.

Podstawowe składniki raty kredytu gotówkowego

Każda z rat kredytu gotówkowego dzieli się na dwie podstawowe części. Pierwsza z nich to kapitał. Jest to kwota, którą pożyczyliśmy od banku – od niej naliczone będą odsetki i prowizje (jeśli występują). Drugą, istotną część raty stanowią odsetki. Każdy z kredytów gotówkowych może być skonstruowany nieco inaczej, w zależności od wynegocjowanych z bankiem warunków. W obliczeniu raty do spłaty pomoże nam m.in. kalkulator raty kredytu gotówkowego.

Oprocentowanie – istotny składnik raty kredytu gotówkowego

Składnikiem raty kredytu gotówkowego, na który musimy zwrócić szczególną uwagę, jest oprocentowanie. W przypadku kredytów z oprocentowaniem zmiennym może ono ulegać znacznym wahaniom w związku z sytuacją rynkową, co szczególnie odbija się na dłuższych kredytach (na kilka-kilkanaście lat) oraz przy większych kwotach. Banki przesyłają wówczas po każdej zmianie nowy harmonogram spłat, na którym widać bieżącą wysokość raty. Oprocentowanie kredytu gotówkowego może być stałe lub zmienne. To pierwsze zapewnia bezpieczeństwo finansowe, ponieważ nasz comiesięczny budżet nie będzie się pomniejszać ze względu na wzrost stóp procentowych, które bezpośrednio wpływają na wysokość raty kredytu. Wyjątek stanowi sytuacja, w której w umowie zapisano, że oprocentowanie jest stałe, ale rata zmienna. Wówczas gdy na przykład stopy spadną poniżej poziomu maksymalnych odsetek dopuszczonych prawem, rata ulegnie obniżeniu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów w niepewnej sytuacji gospodarczej, kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem oferuje coraz więcej banków. Wśród nich znajduje się Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Dostępna w jego ofercie Równoratka pozwala na zaciągnięcie zobowiązania na kwotę 5, 10 lub 15 tys. złotych, ze spłatą podzieloną na 42 równe części. Wystarczy, że przedstawimy dokument potwierdzający tożsamość i zaświadczenie o dochodach, a po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej kredyt gotówkowy ze stałą ratą zostanie nam wypłacony już nawet w tym samym dniu, w którym bank go nam udzieli lub w kolejnym dniu roboczym, gdy wniosek składamy w weekend.

Prowizje bankowe – jakie mogą być ich rodzaje przy kredytach?

Przy kredytach gotówkowych możemy się spotkać także z prowizjami bankowymi. Istnieje kilka ich odmian. To m.in. prowizja za rozpatrzenie wniosku kredytowego, za udzielenie kredytu czy za wcześniejszą spłatę zobowiązania. Tego typu koszty mogą być doliczane do łącznej sumy udzielonego kredytu, a więc zwiększają wówczas kapitał. Nie wszystkie kredyty gotówkowe są jednak objęte prowizją. Warto sprawdzić dokładnie warunki oferowane przez bank, najlepiej korzystając z porównywarki kredytów.

Ubezpieczenie – ważna składowa kredytu gotówkowego

Ubezpieczenie kredytu to kolejna składowa wpływająca na wysokość zobowiązania do spłaty. Może być ono doliczone jednorazowo do kwoty kapitału do spłaty i rozliczane w czasie. Zdarza się jednak także, że pewna kwota ubezpieczenia będzie pobierana cyklicznie, np. co miesiąc, rok albo przy każdej transakcji lub spłacie raty kredytu. Ubezpieczenie kredytu to korzystne rozwiązanie, ponieważ pozwala na spłatę określonej liczby rat w razie utraty pracy albo rozliczenie całego zobowiązania w razie trwałego inwalidztwa, niezdolności do pracy czy też zgonu.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top