News

Odnowiony Rynek w Rozwadowie został otwarty

rozwadów rynek
fot. UM Stalowa Wola

Stalowa Wola/Rozwadów. W przededniu 330 rocznicy kupna Rozwadowa przez Ród Lubomirskich oraz 49 lat od włączenia dzielnicy Rozwadów w granice miasta Stalowej Woli, po kapitalnej rewitalizacji, został na nowo oddany do użytku Rynek w Rozwadowie. 

Prawie dokładnie 49 lat po tym, jak Rozwadów stał się częścią Stalowej Woli, dokonujemy nowego otwarcia, nowego docenienia tego wyjątkowego historią, tradycją i ludźmi miejsca. Dzisiaj chcemy to wyjątkowe miejsce przekazać w sposób symboliczny na ręce mieszkańców Rozwadowa, którzy tworzą „miejską rodzinę Stalowej Woli”, podkreślając wyjątkowość tego miejsca oraz ludzi, którzy od blisko 330 lat tworzą tę społeczność, tę historię. Mamy wielką nadzieję, że ten odmieniony Rynek stanie się nową nadzieją życia społecznego, gospodarczego, duchowego – tego wszystkiego, co tworzy istotę miasta. Tkanka miasta potrzebuje Rynku, miejsca, które może być symbolem, które łączy, inspiruje i integruje. Ten odnowiony w dbałości o zieleń i detale Rynek będzie właśnie takim miejscem – powiedział Prezydent Miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, który wręczył także „Anioły wdzięczności” tym, którzy w największym stopniu przyczynili się do dzieła odnowienia rozwadowskiego Rynku. 

Wizja i pomysł, konsekwencja, zdeterminowanie, skuteczność, wspaniały zespół wokół siebie – cechy, które posiada Prezydent Lucjusz Nadbereżny zmieniają nasze miasto na lepsze, a widać to w każdym obszarze i na każdym osiedlu. Ten zrewitalizowany Rynek jest tego najlepszym przykładem. Bardzo ważne jest, aby środki pozyskane zarówno na szczeblu samorządowym jak i rządowym przekuwać na tak wspaniałe projekty, na budowanie prestiżu Stalowej Woli. Wszystkie odnowione już elementy Rozwadowa są wizytówką naszego miasta. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co się tutaj na Rynku w Rozwadowie wydarzyło. Możemy być dumni z Rozwadowa. Możemy być dumni z naszego miasta – powiedział Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber. 

odnowiony rynek rozwadów

fot. UM Stalowa Wola

Rewitalizacja Rynku w Rozwadowie była możliwa dzięki pozyskanym środkom europejskim z regionalnego programu operacyjnego.

Całość zadania to ponad 17 mln złotych, z czego sam Rynek został odnowiony za kwotę ponad 13 mln, a dotacja wyniosła ponad 9 mln.

Każdy zakątek naszego miasta pięknieje, odnawia się. To wszystko dzieje się dla mieszkańców i przy konsultacjach z nimi. Głos mieszkańców jest szalenie istotny w pracy przy inwestycjach. Pamiętam czas, kiedy plan rewitalizacji Rynku w Rozwadowie był jeszcze na papierze, kiedy Pan Prezydent mi go przedstawiał. Jako zarząd Województwa Podkarpackiego pomogliśmy temu zadaniu, bo uwierzyliśmy, że ma ono sens, że Pan Prezydent będzie doskonale wydatkował przekazanymi środkami i zrobi coś wyjątkowego dla Stalowej Woli. I zrobił to w sposób wyjątkowy. Uśmiechnięte twarze mieszkańców na Rynku w Rozwadowie, to największa nagroda. Zostało „tchnięte” nowe życie w to miejsce. Niech ono żyje, niech się rozwija, niech się pojawiają kolejni inwestorzy, niech przyjeżdżają mieszkańcy i goście z Podkarpacia oraz całej Polski – zabrała głos Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego Kamila Piech. 

Rozwadów pierwotnie był samodzielnym miastem założonym w 1690 roku, na mocy przywileju lokacyjnego króla Jana III Sobieskiego. Najpierw należał do Gabriela Rozwadowskiego. W 1723 roku, na mocy kupna dokonanego przez Jerzego Ignacego Lubomirskiego, Rozwadów stał się na ponad 200 lat własnością najmłodszej linii książąt Lubomirskich.

W 1740 roku Jerzy Ignacy Lubomirski ufundował w Rozwadowie klasztor oo. Kapucynów, w którym to 9 grudnia 2022 roku koncertem „Pieśń o Rozwadowie” rozpoczęły się obchody otwarcia zrewitalizowanego rozwadowskiego Rynku. Z tej okazji, na nowej płycie Rynku odbył się także Jarmark Bożonarodzeniowy, który zgromadził ponad kilkudziesięciu wystawców i tłumy kupujących. Wszystko działo się w blasku specjalnie zaprojektowanej na Rynek w Rozwadowie iluminacji świątecznej i miejskiej choinki. 

Parlamentarzyści Janina Sagatowska i Rafał Weber, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewa Draus, Prezydent Miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli Stanisław Sobieraj złożyli wieńce pod pomnikami poświęconymi Żydom, którzy stanowili znaczną część mieszkańców historycznego Rozwadowa, Jana III Sobieskiego, mocodawcy przywileju lokacyjnego Rozwadowa oraz lekarzy Łazowskiego i Matulewicza, którzy wywołując fikcyjną epidemię tyfusu w Rozwadowie uratowali kilka tysięcy ludzi przez śmiercią w czasie II wojny światowej. 

źródło: UM Stalowa Wola

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top