Inwestycje

PKP PLK będzie modernizować przystanki kolejowe na Podkarpaciu

przystanek kolejowy ropczyce mielec strzyzow przemysl hurko medyka

PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) ogłosiły przetarg na zaprojektowanie i przebudowę peronów na stacji w Ropczycach na Podkarpaciu – poinformowała PAP we wtorek Dorota Szalacha z biura prasowego kolejowej spółki.

Przetarg został ogłoszony w ramach rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.

Szalacha zaznaczyła, że perony w Ropczycach zostaną wydłużone do 400 metrów, co umożliwi zatrzymywanie się na stacji dłuższych pociągów dalekobieżnych.

„Podróżni zyskają także wyższy komfort obsługi. Na przebudowanych peronach przewidziano bowiem montaż nowych wiat, ławek i tablic informacyjnych. Ułatwieniem dla osób niewidomych i niedowidzących będzie oznakowanie z systemem ścieżek dotykowych. Z myślą o rowerzystach zaplanowano również stojaki rowerowe” – wymieniła Szalacha.

Przetarg obejmuje zaprojektowanie i wykonanie prac; cała inwestycja powinna się zakończyć w grudniu 2023 r.

W województwie podkarpackim rządowy program przystankowy obejmuje dziewięć inwestycji, które znalazły się na liście podstawowej.

Jak podała Szalacha, ogłoszono już przetargi na budowę nowego przystanku w Przemyślu, nowych peronów na stacji Hurko i Medyka oraz przejścia podziemnego na stacji Żurawica. „W toku są również postępowania przetargowe na budowę dwóch przystanków w Mielcu oraz przystanku Strzyżów Zachód” – dodała.

Natomiast na liście rezerwowej programu jest 11 kolejnych inwestycji na Podkarpaciu.

Celem rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. W programie uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce – na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej – 182. Budżet programu to 1 mld zł.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top