News

Podkarpacie w czołówce województw pod względem lecznictwa uzdrowiskowego

uzdrowiska podkarpackie

Województwo podkarpackie należy do czołówki województw pod względem lecznictwa uzdrowiskowego.

W 2023 r. wprawdzie nie zmieniła się liczba placówek w porównaniu z 2022 r., jednak wzrosła liczba kuracjuszy, w tym osób w pełni pokrywających koszty pobytu w sanatorium lub szpitalu uzdrowiskowym.

W 2023 r. na Podkarpaciu funkcjonowało 25 szpitali uzdrowiskowych i sanatoriów. Łącznie dysponowały one 4,2 tys. łóżek.

W ciągu 2023 r. leczyło się w nich stacjonarnie 63,6 tys. osób, w tym m.in. 1,4 tys. dzieci w wieku 0-18 lat i 28,0 tys. osób w wieku 65 lat i więcej. Kuracjuszy pełnopłatnych było 10,9 tys. Ponadto w szpitalach uzdrowiskowych i sanatoriach na Podkarpaciu 2,0 tys. osób leczyło się ambulatoryjnie.

Podkarpacie pod względem liczby szpitali i sanatoriów uzdrowiskowych w 2023 r. zajmowało 5. miejsce wśród województw i 6. miejsce pod względem liczby kuracjuszy stacjonarnych.

Najwięcej placówek uzdrowiskowych było w województwie dolnośląskim – 41, natomiast pod względem liczby kuracjuszy stacjonarnych na pierwszym miejscu znalazło się województwo zachodniopomorskie – 222,9 tys. osób (39 placówek uzdrowiskowych).

W 2023 r. w porównaniu z 2022 r. liczba kuracjuszy stacjonarnych w szpitalach uzdrowiskowych i sanatoriach w województwie podkarpackim zwiększyła się o 5,1 tys. osób. Liczba osób z pełną odpłatnością za pobyt w placówce uzdrowiskowej wzrosła o 891 osób.

źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top