Turystyka

Powstała Letnia Czytelnia nad Jeziorem Tarnobrzeskim

letnia czytelnia jezioro tarnobrzeskie
fot. UM Tarnobrzeg

Nad Jeziorem Tarnobrzeskim pojawiła się szafka z książkami (Letnia Czytelnia), pod które można sięgnąć podczas wypoczynku nad wodą.

Powstała w ramach miejskiej inicjatywy lokalnej.

Nieopodal plaży, przy ul. Żeglarskiej nad Jeziorem Tarnobrzeskim,  stanęła szafka zaopatrzona w różne pozycje książkowe, które każdy może sobie zabrać i czytać.

Znakomita inicjatywa. Liczę, że pomysł się spodoba. Wbrew obiegowym opiniom, książki nie odeszły do lamusa, czytają dorośli, czytają dzieci. Wszystkich czytających zapraszamy od teraz do Letniej Czytelni nad Jezioro Tarnobrzeskie – mówi Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega, który pierwszego dnia funkcjonowania czytelni zasilił ją kilkoma tytułami.

Szafa działa bowiem na zasadach Bookcrossingu, czyli można książki po prostu wziąć, można je wymienić, można też przynieść swoje i tu zostawić.

Podobna szafa, która funkcjonuje przy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnobrzegu (ul. Kościuszki 30) oraz szafy w bibliotekach cieszą się dużą popularnością i wciąż trwa tam intensywna wymiana książek. Dlatego pojawił się pomysł, by podobne miejsce stworzyć także nad Jeziorem, Tarnobrzeskim. –

Podczas letniego sezonu przebywają tu tysiące turystów i mieszkańców, którzy odpoczywają, kąpią się i grillują, ale też nieraz po prostu się nudzą. Chcemy zaproponować im, by podczas odpoczynku na plaży sięgnęli po książkę, która stanowi doskonała rozrywkę. Nie trzeba szukać księgarni, ani biblioteki, wystarczy tu zajrzeć i wybrać coś ciekawego – mówią inicjatorki projektu, Justyna Uchańska i Renata Domka.

W szafie znajdą się propozycje dla różnych czytelników – kryminały, romanse, klasyka literatury, czy poradniki, a także czasopisma.

Wolontariusze pilnować będą porządku i regularnie wymieniać książki. Organizatorzy chcą w ten sposób promować czytelnictwo i samo jezioro, a także wyjść naprzeciw oczekiwaniom różnych grup mieszkańców i turystów przebywających nad wodą, którzy szukają sposobów na przyjemne spędzenie wolnego czasu.

Projekt realizowany w ramach inicjatywy lokalnej, dofinansowany z budżetu miasta Tarnobrzega.

źródło: UM tarnobrzeg

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top