Inwestycje

Przejście graniczne Malhowice-Niżankowice ma być otwarte końcem roku

malhowice przejście graniczne otwarcie

Malhowice. W czwartym kwartale bieżącego roku planowane jest otwarcie przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice z Ukrainą.

Tak poinformowała wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul podczas konferencji prasowej w Rzeszowie.

Informacja ta jest odpowiedzią na interpelację poselską Ewy Leniart, liderki PiS na Podkarpaciu, która pytała o termin otwarcia przejścia.

Kubas-Hul podkreśliła, że jej poprzedniczka podpisała umowę z wykonawcą i ustaliła datę odbioru na 11 marca bieżącego roku, co uniemożliwiło otwarcie przejścia w pierwszym kwartale. Ponadto, Kubas-Hul odkryła brak przetargów na wyposażenie przejścia i brak dokumentacji przetargowej oraz wykonawcy drogi dojazdowej.

Wojewoda wskazała, że budżet na ten rok, przygotowany przez jej poprzedniczkę, nie zawierał środków na funkcjonowanie przejścia Malhowice-Niżankowice.

Po objęciu urzędu, Kubas-Hul podjęła działania mające na celu jak najszybsze uruchomienie przejścia, ogłaszając kolejne przetargi na niezbędne wyposażenie.

Do tej pory podpisano pięć umów, a kolejne będą zawierane po rozstrzygnięciu przetargów. Droga dojazdowa ma być gotowa do połowy czerwca. Dokumentacja potrzebna do uzyskania pozwolenia na użytkowanie przejścia jest już przygotowana.

Kubas-Hul zaznaczyła, że otwarcie przejścia będzie możliwe po spełnieniu wszystkich wymogów formalnych oraz zapewnieniu niezbędnego wyposażenia dla służb pracujących na granicy, co planowane jest na czwarty kwartał tego roku. Przejście Malhowice-Niżankowice będzie przejściem drogowym; otwarcie przejścia pieszego czy kolejowego wymaga aktualizacji not dyplomatycznych Polski i Ukrainy.

Wybudowana infrastruktura kolejowa przy przejściu czeka na wybór operatora połączeń, co umożliwi pilotażowe odprawy. Jeśli przejście będzie cieszyć się zainteresowaniem, wojewoda podejmie działania w celu usankcjonowania kolejowego przejścia granicznego.

1 komentarz

1 komentarz

  1. Mikośka

    30 maja 2024 at 07:22

    Leniartowa nie może się pogodzić, że jej mało ma świeczniku. Stąd kamery i organizowane spotkania na mieście ale z kim to nie wiadomo gdyż ludzi tam nie widać. I mąci jak cały PiS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top