Inwestycje

Rozpoczęto budowę nowego mostu przez San w Jarosławiu. Ma być gotowy w 2025 roku

jarosław nowy most budowa
fot. A. Magda

Jarosław/Nowy most. Ponad 190,5 mln zł kosztować będzie budowa nowego mostu przez San w Jarosławiu.

Wykonawcą przeprawy, której budowa ruszyła we wtorek, jest firma Mosty Łódź. Inwestycja ma być gotowa w drugiej połowie 2025 r.

Jak powiedział podczas uroczystości marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, inwestycja była oczekiwana od lat. „Wszyscy się cieszymy, że ta inwestycja ruszyła i że za chwilę stanie się faktem” – dodał.

Ortyl podkreślił, że dzięki nowemu mostowi otwierają się tereny inwestycyjne. „To jest ważne dla rozwoju gospodarczego całego województwa, dlatego ten projekt jest nam tak potrzebny” – stwierdził marszałek.

W uroczystości udział wzięła, pochodząca z Jarosławia, wiceminister rodziny i polityki społecznej Anna Schmidt, która zwróciła uwagę, że most jest budowany na obszarze objętym ochroną „Natura 2000”. „To wydłużyło przygotowania do powstania tej przeprawy. W sumie prace nad dotarciem do tego momentu trwały bardzo długo, bo aż 5 lat” – powiedziała.

Sama dokumentacja mostu w Jarosławiu kosztowała ponad 1,1 mln zł i w 80 proc. została sfinansowana z rządowego programu Mosty dla regionów.

Z tego programu na Podkarpaciu dotacje otrzymały w sumie cztery mosty. Oprócz Jarosławia są to przeprawy w Sanoku, Stalowej Woli oraz w powiecie brzozowskim. Wszystkie mosty połączą brzegi rzeki San.

Dotychczas w Jarosławiu jest tylko jeden most przez San – to stara, poniemiecka przeprawa. Nowy most będzie miał długość 624 m.

Obok budowy mostu w Jarosławiu powstanie także nowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 865 Jarosław-Bełżec, w sumie ok. 4 km. Przebudowana zostanie też niezbędna infrastruktura w miejscowościach Sobiecin i Koniaczów.

Zaprojektowanie i budowa mostu w Jarosławiu wraz z niezbędną infrastrukturą kosztować będzie ponad 190,5 mln zł. Inwestycja ma być gotowa w drugiej połowie 2025 r.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top