News

RPP podjęła decyzję. Koniec podwyżek stóp procentowych. A kiedy obniżki?

rpp stopy procentowe
fot. archiwum

RPP podjęła decyzję o zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych.

Tak poinformował na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.

„Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję, że kończymy cykl podwyżek. Oficjalnie byliśmy w cyklu podwyżek, cały czas byliśmy gotowi, żeby zrobić podwyżkę, teraz odkładamy na bok tę broń. Nikt nie przewiduje, żeby w najbliższym czasie coś takiego się wydarzyło. To nieformalne narzędzie, ale istotne dla rynku, że nie przewidujemy podwyżek” – powiedział Glapiński

„Oczywiście jeśli coś się wydarzy, w trybie nadzwyczajnym, możemy takie działanie podjąć, ale nie jesteśmy już w tym trybie” – dodał.

Jeśli inflacja zejdzie poniżej dwucyfrowej i prognozy będą wskazywać na dalsze, szybkie spadki CPI, to będzie czas na obniżki stóp procentowych – poinformował na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński. Prezes NBP spodziewa się, że będzie to jeszcze w tym roku. Jak wynika z wypowiedzi Glapińskiego, RPP zbierze się po wakacjach i oceni tę kwestię.

„Następnym krokiem jest ruch w drugą stronę i powtarzaliśmy (..) jeśli inflacja zejdzie poniżej dwucyfrowej, jeśli będą przewidywania na kolejne kwartały, lata, że inflacja będzie szybko spadać, to wtedy przyjdzie czas na obniżki. Te obniżki będą służyć wsparciu wzrostu gospodarczego, który teraz jest słaby, wsparciu wzrostu wynagrodzeń, przedsiębiorstw, niższym ratom kredytu mieszkaniowego” – powiedział Glapiński.

„Spodziewam się, że to będzie w tym roku. Zobaczymy po wakacjach, jak się zbierzemy. W sierpniu nie ma posiedzenia decyzyjnego” – dodał

Obniżka stóp procentowych jest możliwa już we wrześniu, przy materializacji konkretnych warunków – wynika z wypowiedzi na konferencji prasowej prezesa NBP Adama Glapińskiego. Jak zaznaczył, byłaby to obniżka o 25 pb.

„Czy we wrześniu jest możliwa? Jeśli będzie jednocyfrowa inflacja i jeśli projekcja na najbliższe kwartały i lata będzie z 90 proc. pewnością nam mówić, że dalej będzie spadać, to jest możliwa we wrześniu. Ale mówimy o spadku 0,25 pkt. proc.” – powiedział Glapiński.

(PAP Biznes)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top