Inwestycje

W Będziemyślu przy przystanku kolejowym powstanie parking na 50 miejsc

będziemyśl parking przystanek pkp
fot. PKP PLK

Przystanek kolejowy Będziemyśl znajduje się w gminie Sędziszów Małopolski, na odcinku linii kolejowej E30 Kraków – Medyka.

Budowa parkingu w sąsiedztwie peronów, zwiększy dostępność lokalnej społeczności do kolei. Usprawni mieszkańcom łączenie podróży pociągiem, samochodem lub rowerem.

W zakresie ogłoszonego przetargu jest budowa 50 miejsc postojowych, w tym trzy miejsca będą przeznaczone do parkowania dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Dla miłośników jednośladów, przewidziano zainstalowanie 15 zadaszonych stojaków rowerowych.

Parking będzie wyposażony w oświetlenie, co ułatwi podróżnym przesiadkę również o zmroku. Bezpieczeństwo zwiększy montaż monitoringu. W ramach zadania przewidziano również budowę chodnika o szerokości 2 metrów, stanowiącego wygodne dojście do peronów.

Inwestycję, obejmującą parking przesiadkowy w Będziemyślu uwzględniono w „Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”. W programie założono realizację ponad 100 parkingów w całej Polsce, przy istniejących i nowo budowanych punktach zatrzymywania się pociągów pasażerskich.

Celem „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. W województwie podkarpackim, Program Przystankowy obejmuje 10 inwestycji peronowych z listy podstawowej w miejscowościach: Przemyśl, Hurko, Medyka, Żurawica, Ropczyce, Strzyżów, Mielec (dwa przystanki), Chorzelów, Zaklików. Zrealizowano już umowy na zaprojektowanie i wykonanie prac dla 9 z nich.

źródło: PKP PLK

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top