Inwestycje

W Stalowej Woli i Mielcu powstaną nowe drogi na terenach inwestycyjnych

stalowa wola mielec nowa droga teren inwestycyjny strefa przemysłowa
Fot. KPRM

Stalowa Wola/Mielec. Inwestycje samorządu województwa otrzymają pieniądze z budżetu państwa z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach funduszu „Polski Ład”.

Dzięki rządowej dotacji w Mielcu powstanie tzw. droga lotniskowa, w Stalowej Woli droga łącząca tereny inwestycyjne Europarku Wisłosan i Strategicznego Parku Inwestycyjnego w Stalowej Woli.

Łącznie samorząd województwa podkarpackiego otrzymał 315 mln rządowego wsparcia.

Decyzje i symboliczne czeki na realizację tych przedsięwzięć odebrali dziś samorządowcy od premiera Mateusza Morawieckiego. W tej edycji programu rząd postawił przede wszystkim na rozwój obszarów przemysłowych.

To świetna informacja. Cieszę się, że tak dobre wiadomości mogłem odebrać osobiście w Warszawie, z rąk premiera Mateusza Morawieckiego. Droga w Mielcu ma strategiczne znaczenie i uzupełnia nasze  dotychczasowych inwestycje oraz te realizowane przez PKP PLK. Powstaje nowy wiadukt i dzięki drodze lotniskowej będzie możliwe bezpośrednie połączenie do istniejącej już obwodnicy. W ten sposób ciężki ruch praktycznie zostanie wyprowadzony z miasta. Droga w Stalowej Woli ma znaczenie inwestycyjne. Usprawni ruch dla pojazdów, które obsłużą potencjalnych inwestorów. Również odciążą ruch w centrum Stalowej Woli ale i Niska. Dziękujemy panu premierowi i wszystkim, którzy zabiegali o realizację tych przedsięwzięć – tłumaczy marszałek Władysław Ortyl.

Nowe drogi w Mielcu

Inwestycja w Mielcu obejmuje zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych polegających na budowie i rozbudowie elementów układu komunikacyjnego obsługującego Specjalną Strefę Ekonomiczną Euro-Park Mielec i lotnisko Mielec.

Droga zostanie włączona do przebiegu DW 984 i będzie połączona z zachodnią obwodnicą Mielca w ciągu DW 985. Inwestycja jest komplementarna z szeregiem innych zadań województwa i PKP PLK  w tym połączenie z północno-zachodnią obwodnicą Mielca w ciągu DW 984 i wiaduktem nad linią kolejową nr 25 i ul. Sienkiewicza w Mielcu oraz połączeniem z ul. Lotniskową i Kosmonautów. Nowa droga przejmie ruch tranzytowy w kierunku wschód-zachód i praktycznie odciąży centrum miasta. Projekt pozwoli również na uruchomienie nowych, potencjalnych terenów inwestycyjnych poprzez zapewnienie dogodnej infrastruktury komunikacyjnej. Wartość inwestycji to prawie 66,5 mln zł, z czego rządowa dotacja to 65 mln zł.

Dla mnie i sądzę, że dla wszystkich samorządowców, ten dzień jest bardzo ważny, ponieważ siejemy dzisiaj ziarno pod przyszłe żniwa nowych miejsc pracy, nowych technologii przyciągniętych do Polski, lepszych miejsc pracy i infrastruktury. Cechą programu, którego wyniki dzisiaj ogłaszamy, jest równomierność rozwoju w całej Polsce. To nie tylko wielkie aglomeracje mają się rozwijać. Strategia odpowiedzialnego rozwoju to strategia rozwoju równomiernego – powiedział premier Mateusz Morawiecki .

stalowa wola mielec nowa droga teren inwestycyjny strefa przemysłowa

fot. KPRM

Nowe drogi w Stalowej Woli

Projekt w Stalowej Woli obejmuje zaprojektowanie i budowę drogi wojewódzkiej łączącej układ komunikacyjny istniejącej Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Wisłosan oraz powstającego Strategicznego Parku Inwestycyjnego w Stalowej Woli.

Ponadto nowa droga będzie łączyć tereny inwestycyjne w Stalowej Woli z niezagospodarowaną jeszcze powierzchnią dla inwestorów w Nowosielcu (gmina Nisko). Dodatkową funkcją projektowanej drogi będzie znaczne skrócenie drogi do Rzeszowa (lotnisko, strefa przemysłowa), a także częściowe wyprowadzenie ruchu ciężkiego ze Stalowej Woli oraz z Niska, tworząc południową obwodnicę dla tych ośrodków. Przewidywana wartość inwestycji to 255 mln zł z czego rządowe wsparcie to 250 mln zł.

Do programu swoje wnioski składały także inne podkarpackie samorządy, a wśród nich dotacje otrzymały również powiat krośnieński i miasto Stalowa Wola.

Przeznaczymy blisko 5 miliardów złotych, a ponad 50 samorządów uzyska takie dofinansowanie. Jego wartość to 98 procent. Jeszcze nigdy w historii kraju samorządy nie otrzymały na inwestycje wsparcia w takiej procentowej skali, szczególnie w zakresie inwestycji drogowych. To pokazuje troskę rządu i jawne wspieranie samorządów aby realizować najw. Panie premierze dziękujemy za ten program, bo w ministerstwie infrastruktury jesteśmy takim pierwszym odbiorcą potrzeb samorządowych jeśli chodzi o drogi. Przez ostatnie lata zapowiadaliście taki program, który będzie służył rozwojowi stref przemysłowych. Teraz te zapowiedzi są teraz realizowane – powiedział Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.

Piąta edycja Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych cieszyła się dużym zainteresowanie. Z pośród wielu wniosków, 52 inwestycje otrzymają bezzwrotne dofinansowanie. Do gmin, powiatów i województw, z budżetu państwa, trafi łącznie blisko 5 mld zł. To pieniądze, które samorządy przeznaczą na rozwój stref przemysłowych. Bezzwrotne dofinansowanie wyniesie nawet do 98 proc. wartości inwestycji. Minimalny poziom udziału własnego samorządu wynosi 2 proc.

źródło: Samorząd Podkarpacia

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top