News

W Ulanowie flisacy będą świętować wpis na listę UNESCO

flisacy ulanów unesco

Ulanów. Flisacy z całej Polski będą jutro świętować w Ulanowie wpisanie tradycji flisackich na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Decyzja w tej sprawie zapadła w miniony czwartek.

Kamil Chmielowski, cechmistrz Bractwa Flisackiego pw. Św. Barbary z Ulanowa podkreśla, że to ogromny prestiż, duma i zaszczyt dla regionu. Nasz gość ma nadzieję, że dzięki ochronie ze strony komitetu UNESCO, flisactwo i zawód flisaka zostaną ocalone od zapomnienia, a tratwy coraz częściej będą pojawiać się na naszych rzekach.

Starania o wpis na listę UNESCO trwały kilka lat. Członkowie bractwa z Ulanowa w porozumieniu z flisakami z innych państw musieli udokumentować tradycje tego zawodu. Następnie wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowali wniosek do UNESCO.

Ulanów już w XVI wieku był znaczącym ośrodkiem flisackim. Budowano tutaj tratwy, które spławiano rzekami do Gdańska. Na tradycje flisackie składają się też obrzędy, takie jak chrzest na flisaka, pieśni flisackie i tradycyjne potrawy.

Jutro w Ulanowie odbędą się uroczystości ku czci św. Barbary, patronki flisaków. Do miasta nad Sanem przyjadą flisacy z całego kraju i zaproszeni goście, by świętować wpis na listę UNESCO.

O godz. 11 rozpocznie się msza w kościele parafialnym w Ulanowie. Następnie zaplanowano biesiadę flisacką z występami chóru i kapeli.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top