Praca

Waloryzacja rent i emerytur w 2023 roku. Rząd przyjął projekt

waloryzacja emerytura 2023 renta świadczenie przedemerytalne
Fot. KPRM

Rząd przyjął projekt ws. waloryzacji rent i emerytur w 2023 r. na poziomie 13,8 proc. – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Ze slajdu KPRM zaprezentowanego podczas konferencji prasowej wynika, że koszt waloryzacji 41,8 mld zł.

„Od 1 marca 2023 r. emerytury i renty wzrosną o wskaźnik waloryzacji, który prognozowany jest obecnie na poziomie 113,8 proc. Jego ostateczna wysokość będzie znana po podaniu przez prezesa GUS rzeczywistych wskaźników inflacji i realnego wzrostu wynagrodzeń w 2022 r., tj. w połowie lutego 2023 r. W przyszłym roku obowiązywać będzie waloryzacja procentowo-kwotowa. Minimalna, zagwarantowana podwyżka wyniesie 250 zł” – napisano w komunikacie CIR po posiedzeniu rządu.

waloryzacja 2023 emerytura renta

KPRM

Jak podał CIR, najniższe świadczenia zostaną podwyższone do 1.588,44 zł – w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej oraz do 1.191,33 zł – w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy i renta inwalidzka III grupy wzrośnie o co najmniej 187,50 zł.

W przypadku osób pobierających emeryturę częściową, kwota waloryzacji nie będzie mogła być niższa niż 125 zł.

Ponadto, emerytury osób, które nie posiadają gwarancji wysokości najniższej emerytury (nie mają co najmniej 20 lat pracy w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn), zostaną podwyższone wskaźnikiem waloryzacji.

Podwyższenie świadczeń przedemerytalnych polegać będzie na dodaniu 250 zł do kwoty świadczenia przedemerytalnego.

Dodatki do emerytur i rent wzrosną o wskaźnik waloryzacji.

Do 3.046,29 zł podwyższona zostanie miesięczna kwota graniczna uprawniająca do przyznania świadczenia wyrównawczego, zgodnie z ustawą o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych.

Do 2.157,80 zł podwyższony zostanie miesięczny próg wysokości otrzymywanych świadczeń, który uprawnia do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

(PAP Biznes)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top