News

Według Ministerstwa Zdrowia sprzedawca może odmówić obsługi klienta bez maseczki

ministerstwo zdrowia obowiązek noszenia maseczek odpowiedź związek pracodawców przedsiębiorców

Pracownik sklepu może odmówić obsługi klienta bez maseczki, który został poinformowany o obowiązku prawnym zakrywania ust i nosa, a nie stosuje się do tego zalecenia – wynika z odpowiedzi resortu zdrowia na pytania Związku Przedsiębiorców Pracodawców w tej sprawie.

ZPP poprosiło resort zdrowia o wykładnię jednego z paragrafów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, nakładającego obowiązek zakrywania ust i nosa w określonych przestrzeniach zamkniętych. Chodziło o to, czy pracownik sklepu ma prawo egzekwować obowiązek zakrywania ust i nosa przez klientów, w jaki sposób może weryfikować istnienie wyjątku uzasadniającego niezakrywanie ust i nosa, czy może odmówić wstępu na teren lokalu osobom, które nie respektują nakazu zakrywania ust i nosa oraz czy ma prawo odmówić sprzedaży towaru osobom, które nie respektują nakazu zakrywania ust i nosa.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński w liście do Związku wyjaśnił, że „w oparciu m.in. o przepis art. 140 Kodeksu cywilnego ochrona obiektu wykonuje w pewnym zakresie +powierzone jej uprawnienia właściciela+ na podstawie stosownych umów cywilnoprawnych”. „W takich ramach może informować osoby o obowiązku prawnym zakrywania ust i nosa i o tym, że taki obowiązek istnieje na terenie obiektu oraz, że w razie niezastosowania się do niego powiadomi Policję” – napisał.

W ocenie wiceministra zdrowia, „publiczne poinformowanie kupującego o warunku zakrywania ust i nosa jako warunku sprzedaży, powinno wyłączyć możliwość zastosowania art. 135 Kodeksu Wykroczeń”. Artykuł ten stanowi, że sprzedawca w handlu detalicznym lub przedsiębiorstwie gastronomicznym, który ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny.

Janusz Cieszyński nie odniósł się w liście do ZPP do pytania o kwestię obsługi osób, które są zwolnione z obowiązku noszenia maseczek. Chodzi o osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, lub osoby mającej trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.

(PAP)

 

1 komentarz

1 komentarz

  1. Barbara

    12 sierpnia 2020 at 07:49

    Szanowny Pan Minister wydaje rozporządzenia, które nie mają mocy prawnej, gdyż znoszą prawa konstytucyjne obywateli, to co się będzie ograniczał, jedno prawo mniej czy więcej, grunt, że kasodawca nie przestanie dawać kasy za wykonywanie rozkazów. Po nas choćby potop… A potem będzie się tłumaczył, jak hitlerowcy, że on tylko wykonywał rozkazy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top