Biznes

Wizyta przedstawicieli Królestwa Arabii Saudyjskiej na Podkarpaciu

arabia saudyjska podkarpackie wizyta
Foto Mateusz Romankiewicz

Rzeszów/Jasionka. Przedstawiciele Królestwa Arabii Saudyjskiej przyjechali na Podkarpacie, aby spotkać się z parlamentarzystami, przedstawicielami przedsiębiorców oraz regionalnymi władzami.

W spotkaniu uczestniczy także Ambasador Królestwa Arabii Saudyjskiej -Saad Saleh Alsaleh. Podczas dwudniowej wizyty goście odwiedzą Rzeszów, Krosno i Bóbrkę.

Spotkanie rozpoczęło się od wizyty w podrzeszowskiej Jasionce, w tamtejszym Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym.

Samorząd województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl. Obecna była także wojewoda Ewa Leniart, Dariusz Urbanik – zastępca prezydenta Rzeszowa oraz grupa parlamentarzystów z Polsko-Saudyjskiej Grupy Parlamentarnej na czele z przewodniczącą Ewą Kołodziej oraz wiceprzewodniczącymi: Joanną Frydrych, Zbigniewem Chmielowcem oraz Markiem Rząsą. Kilkuosobowej delegacji z Saudyjsko-Polskiej Grupy Przyjaźni przy Radzie Konsultacyjnej przewodniczył Hazza Bakr Al-Qahtani — przewodniczący grupy. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele podkarpackich przedsiębiorców oraz czołowych klastrów. Obecny był także Mariusz Bednarz – Prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Witając gości marszałek Władysław Ortyl powiedział, że cieszy go ta wizyta, gdyż będzie z pewnością okazją do nawiązania biznesowych kontaktów dla podkarpackich firm i klastrów. Marszałek omówił gościom wiodące dziedziny podkarpackiej gospodarki, czyli inteligentne specjalizacje, do których zalicza się: lotnictwo i kosmonautyka, motoryzacja, jakość życia oraz informacja i telekomunikacja.

Marszałek zapewnił, że choć za naszą wschodnia granicą toczy się wojna nasz region jest bezpiecznym miejscem do inwestowania:

Dzisiaj szczególnie potrzebujemy i takich wizyt, i takich rozmów, aby myśleć o przyszłości naszego kraju i naszego województwa. Dla nas każda wizyta, każdy plan na przyszłość są bardzo istotne. Jesteśmy też gotowi z tym potencjałem eksportowym, który mamy kierować się do innych krajów, w tym do Arabii Saudyjskiej – dodał marszałek Ortyl.

Przewodniczący saudyjskiej grupy Hazza Bakr Al-Qahtani powiedział, że cieszy go możliwość odwiedzenia Podkarpacia, gdyż Arabii Saudyjskiej bardzo zależy na rozwijaniu współpracy z Polską i polskimi regionami:

Cieszymy się, że możemy być tutaj, w Polsce, żeby wzmacniać nasze relacje na wielu płaszczyznach, zarówno w sferze politycznej, jak i handlowej – mówił przewodniczący saudyjskiej grupy.

Szef saudyjskiej delegacji podkreślał, że jego kraj znajduje się w grupie państw G20 i jest wiodącym producentem ropy naftowej na świecie, ale jak dodał, Arabia Saudyjska dywersyfikuje swój przemysł zgodnie ze strategią 2030, która przewiduje między innymi rozwój w obszarze odnawialnych źródeł energii, farmaceutyków czy biotechnologii.

Delegacja z Arabii Saudyjskiej odwiedziła jedną z firm działających w Inkubatorze Technologicznym Podkarpackiego Parku Naukowo – Technologicznego Aeropolis, a także zobaczyła Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”.

Podczas dwudniowej wizyty goście oprócz Rzeszowa odwiedzą jeszcze Krosno i Bóbrkę.

źródło: podkarpackie.pl

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top