News

Wsparcie dla odbiorców prądu. Od czego będzie zależne?

wsparcie prąd gaz rząd ustawa warunki

Przyznanie wsparcia dla najuboższych odbiorców prądu będzie zależało m.in. od dochodów, liczby domowników, a także stanu budynku – powiedział PAP minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Dodał, że prace nad rozwiązaniami prawnymi w tej sprawie są na finiszu.

Jak zaznaczył Kurtyka, to bardzo ważna ustawa i kompleksowa oferta wsparcia. „Obejmie beneficjentów, którzy powinni zostać ochronieni biorąc pod uwagę ich dochody, liczbę domowników a także stan i oddziaływanie budynków, w których mieszkają” – powiedział.

Wyjaśnił, chodzi o to, by zmniejszyć oddziaływanie „wampirów energetycznych”, w których Polacy funkcjonują.

„Ustawa jest na ostatnim etapie finalizacji prac, jeśli chodzi o wpis do wykazu prac Rady Ministrów i – jak tylko zostanie opublikowana – od razu wyjdziemy z nią do konsultacji” – dodał.

Podkreślił, że zasięg wsparcia „jest analizowany pod kątem grup społecznych, dochodowych oraz liczby osób w gospodarstwie domowym”.

Czwartkowy „Dziennik Gazeta Prawna” napisał, że w związku z kryzysem energetycznym w Europie planowany pierwotnie budżet na wsparcie dla najuboższych odbiorców prądu w Polsce ma być zwiększony.

„Może on być liczony w miliardach, choć ma być mniejszy niż w przypadku zamrożenia cen prądu w 2019 r., co kosztowało budżet ok. 5 mld zł” – podała gazeta. Dodała, że z nowych rozwiązań miałoby prawo skorzystać „poniżej 10 proc.” klientów zamiast zapowiadanych wcześniej 6 proc. „Projekt wsparcia autorstwa resortu klimatu może ulec dalszym zmianom. Niewykluczone jest rozszerzenie go o odbiorców gazu. Wczoraj premier Mateusz Morawiecki zapowiedział rozwiązania ochronne dla najbardziej dotkniętych wzrostem cen energii” – podała „DGP”.

W środę premier Mateusz Morawiecki na szczycie UE w Słowenii zapowiedział, będzie proponował Radzie Ministrów i Sejmowi rozwiązania, które będą również rozwiązaniami ochronnymi dla tych, w których wzrost cen energii wywołany polityką klimatyczną UE (…) najbardziej uderzy” – zadeklarował szef rządu.

Dodał, że temat cen energii i polityki klimatycznej będzie też przedmiotem szczegółowej dyskusji podczas kolejnych szczytów UE.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top