Poradnik

6 faktów o OC

ubezpieczenie samochodu OC

Ubezpieczenia komunikacyjne są w Polsce bardzo popularne. Oczywiście największym zainteresowaniem cieszy się OC i znajduje się w ofercie wszystkich, chcących być w czołówce, firm. Z tego tekstu dowiesz się kilku przydatnych faktów o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli popularnie zwanym OC.

Fakt #1 – Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu jest zobowiązany do wykupienia OC. Od tego przepisu nie ma wyjątku. Za brak ważnej polisy ustawodawca przewidział kary finansowe uzależnione od pojazdu oraz okresu, jaki był on nieubezpieczony. Stawki zmieniają się co roku, ale warto nadmienić, że dla większości społeczeństwa grzywna jest dosyć dotkliwa. Jeśli szukasz OC, sprawdź: http://najtaniejuagenta.pl/kalkulator-oc-ac/

Fakt #2 – OC chroni zarówno kierowcę, jak i poszkodowanych

Wielką zaletą ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest fakt, że jego ochrona obejmuje zarówno sprawcę, jak i ofiary nieszczęśliwego zdarzenia. W ramach polisy towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty wynikające z wypadku takie jak naprawy pojazdów, czy rachunki za leczenie. Wszystko oczywiście do określonej kwoty. Jeśli dużo jeździsz, to na pewno oprócz ubezpieczenia interesuje Cię też stan techniczny Twojego samochodu, a na to ma wpływ paliwo, które wlewasz na stacji. Według przeprowadzonego testu m.in. województwo podkarpackie ma najlepsze jakościowo paliwa ciekłe.

Fakt #3 – Zakres ochrony OC jest szeroki

W tym wypadku sytuacja jest bardzo jasna i klarowna (w przeciwieństwie do AC). Ze względu na obowiązkowy charakter polisy, każda firma jest zobowiązana do oferowania tego samego zakresu ochrony. Z  Twojego OC zostaną pokryte zatem koszty napraw uszkodzonego przez Ciebie pojazdu, leczenie, rehabilitacja, straty materialne uczestników zdarzenia. O odszkodowanie mogą ubiegać się również pasażerowie znajdujący się w pojeździe w czasie wypadku.

Fakt #4 – Suma gwarancyjna jest nieubłagalna

To jak wysokie odszkodowanie wypłaci ubezpieczyciel, wynika z zapisów w umowie OC. Suma gwarancyjna określa maksymalną wysokość odszkodowania. Co więc w przypadku, gdy zasądzone odszkodowanie będzie wyższe niż suma w umowie? Różnicę będziesz musiał dopłacić z własnej kieszeni.

Fakt #5 Wypadek poza granicami kraju to najczęściej wyższa suma gwarancyjna

Jeśli spowodujesz wypadek poza granicami Polski, możesz liczyć na wyższą sumę gwarancyjną. Wynika to z faktu, że ubezpieczyciel jest zobowiązany do stosowania się do limitów panujących w kraju, w którym zdarzył się wypadek.

Fakt # 6 – OC to często za mało

Jeśli zależy Ci na naprawdę kompleksowej ochronie oraz uniknięciu kosztów związanych ze spowodowaniem przez Ciebie wypadku, ale też uszkodzeniem auta to znaczy, że powinieneś zainteresować się polisą AC. Dzięki niej będą chronione zarówno interesu osób poszkodowanych, jak i Twoje. Więcej dowiesz się na: https://najtaniejuagenta.pl/poradnik-oc-ac/

Podsumowanie

Jak widzisz, ubezpieczenie OC, pomimo swojego obowiązkowego charakteru, jest bardzo przydatną polisą, która pozwoli Ci uniknięcie bankructwa z powodu zdarzenia drogowego. Pamiętaj jednak, że każda firma musi oferować ten sam zakres ochrony, więc nie warto decydować się na najdroższe polisy. Korzystaj ze znanych i cenionych ubezpieczycieli, ale i wybieraj polisy ze średniej półki.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top