Poradnik

Jak otworzyć i prowadzić firmę w Hiszpanii?

firma hiszpania jak otworzyć założyć jaką wybrać

Hiszpański rynek kusi przedsiębiorców z zagranicy, którzy coraz chętniej decydują się na rozpoczęcie działalności gospodarczej właśnie na Półwyspie Iberyjskim. Oprócz słonecznej pogody i dostępu do morza, Hiszpania ma do zaoferowania o wiele więcej korzyści dla przedsiębiorców, dlatego warto rozważyć inwestycje na rynku hiszpańskim.

Przedsiębiorcy chcący rozpocząć działalność gospodarczą w Hiszpanii mają możliwość wyboru formy jej prowadzenia pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (tzw. autónomo), a działalnością w formie spółki cywilnej lub handlowej (osobowej lub kapitałowej).

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą (tzw. autónomo)?

Aby rozpocząć działalność w formie samozatrudnienia obcokrajowcy muszą dopełnić kilku formalności zanim jeszcze przystąpią do procedury rejestracji. W pierwszej kolejności należy uzyskać numer identyfikacji obcokrajowca (N.I.E. – Número de Identificación de Extranjero), który wymagany jest także do otwarcia rachunku w hiszpańskim banku. W przypadku niektórych zawodów (takich jak na przykład lekarz, prawnik czy architekt) koniecznie jest również uznanie kwalifikacji w Hiszpanii.

Kolejnym krokiem jest uzyskanie Numeru Ubezpieczenia Społecznego oraz udanie się do Urzędu Skarbowego i złożenie wniosku za pomocą formularza 036 (pełny) lub 037 (uproszczony). Następnie należy zarejestrować działalność w systemie przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (RETA – Régimen Especial de Trabajadores Autónomos).

Jak założyć spółkę cywilną (sociedad civil)?

Umowa spółki cywilnej może być zawarta w dowolnej formie, chyba że wspólnicy wnoszą do spółki nieruchomość lub prawa rzeczowe (wówczas konieczne jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego). Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, a za jej zobowiązania odpowiadają solidarnie wspólnicy.

Jak założyć spółkę handlową?

Wśród spółek handlowych wyróżnia się:

  • spółki osobowe (spółka jawna i spółka komandytowa)
  • spółki kapitałowe (spółka komandytowo-akcyjna, spółka akcyjna i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością)

Najczęściej wybieraną przez przedsiębiorców spółką jest spółka z.o.o. (S.L. – Sociedad Limitada).
Do jej założenia wymagane jest uzyskanie zaświadczenia z Rejestru Handlowego (Registro Mercantil) potwierdzającego dostępność nazwy proponowanej dla spółki, a w przypadku, gdy wspólnikami są cudzoziemcy – również uzyskanie numeru identyfikacji obcokrajowca (N.I.E.) oraz numeru identyfikacji podatkowej (N.I.F.). Najistotniejszym dokumentem jest statut spółki, który określa zasady funkcjonowania spółki i jest podstawą podpisania aktu założycielskiego spółki przez wszystkich wspólników przed hiszpańskim notariuszem. Następnie dokonuje się rejestracji spółki w Rejestrze Handlowym (Registro Mercantil), w wyniku czego spółka staje się osobą prawną. Ponadto przed rozpoczęciem działalności, należy zakomunikować w Urzędzie Skarbowym (Agencia Tributaria) zamiar rozpoczęcia działalności gospodarczej na terenie Hiszpanii w celu uzyskania zezwolenia na jej prowadzenie. Minimalny kapitał zakładowy wynosi 3000€ i musi być wpłacony na rachunek bankowy w całości w momencie zakładania spółki.

Jakie są korzyści prowadzenia działalności w Hiszpanii?

Korzyści prowadzenia działalności w Hiszpanii opierają się przede wszystkim na przyjaznym systemie podatkowym. Wsparcie finansowe jest udzielane poprzez liczne ulgi podatkowe czy obniżone składki i przyznawane jest zarówno na poziomie centralnym, jak i regionalnym. Na pomoc finansową mogą liczyć w szczególności nowopowstali przedsiębiorcy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa (PYMES – Pequeñas y Medianas Empresas).

Autónomo ma obowiązek uiszczania podatku VAT (IVA – Impuesto sobre el Valor Añadido) oraz podatku dochodowego od osób fizycznych (IRPF – Impuesto sobre la Renta de las Personas Físicas). Rozliczenie z dochodów może nastąpić na zasadach ogólnych lub na podstawie ryczałtu. Stawka podatku dochodowego jest progresywna i wynosi od 23 do 43%, natomiast dla nowopowstałych przedsiębiorców ustawodawca wprowadził stawkę w wysokości 20% w ciągu 2 pierwszych lat w przypadku opodatkowania na zadach ogólnych. Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą mogą również skorzystać z bonifikat dot. składek na ubezpieczenie społeczne do Seguridad Social, płacąc zaledwie 60€ miesięcznie przez pierwsze 12 miesięcy działalności.

Jak otworzyć i prowadzić firmę w Hiszpanii? 3

Z kolei spółki opodatkowane są podatkiem dochodowym od osób prawnych (Impuesto sobre las sociedades), którego stawka co do zasady wynosi 30% dla dużych przedsiębiorstw oraz 25% dla małych i średnich przedsiębiorstw, a także dla przedsiębiorstw zagranicznych, natomiast stawka ta może różnić się w zależności od Wspólnoty Autonomicznej. Jednakże w przypadku nowoutworzonych spółek stawka wynosi zaledwie 15% i obowiązuje przez okres 2 pierwszych lat. Ponadto przedsiębiorstwa, których roczny obrót nie przekracza miliona euro są zwolnione od obowiązku zapłaty podatku od działalności gospodarczych (IAE – Impuesto sobre Actividades Económicas).

W przypadku spółki cywilnej nie odprowadza się podatku dochodowego od osób prawnych, ponieważ każdy wspólnik uiszcza indywidualnie podatek dochodowy (IRPF) na takich zasadach jak autónomo.

Ponadto na stronie Agencia Tributaria dostępna jest lista zawartych przez Hiszpanię umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top