News

Andrzej Duda: Zachęcam państwa, żeby zaszczepić dzieci

Andrzej Duda: Zachęcam państwa, żeby zaszczepić dzieci 1

Zachęcam państwa, żeby zaszczepić dzieci, ale chcę także, żeby państwo mieli zapewnione prawo do podjęcia tej decyzji – zwrócił się prezydent Andrzej Duda do rodziców uczniów podczas inauguracji roku szkolnego w Kruszewie (Mazowieckie).

Prezydent wraz z pierwszą damą Agata Kornhauser-Dudą wzięli w środę udział w inauguracji roku szkolnego w szkole im. Papieża Jana Pawła II w Kruszewie (Mazowieckie).

„Jako prezydent RP zachęcam państwa do tego, żeby dzieci zaszczepić, ale chcę także, żeby państwo mieli zapewnione prawo do podjęcia tej decyzji – odpowiedzialnie, jako rodzice” – oświadczył Duda. Zapewnił, że szczepienie w ogromnym stopniu ogranicza możliwość ciężkiego zachorowania na koronawirusa i związane z tym powikłania.

„To jest szczególnie trudny czas, dlatego tak ważne jest to, że możemy się spotkać, bo przez te 1,5 roku doznaliśmy czegoś, czego nikt z nas nie przewidywał. Dzieci, młodzież nie mogły chodzić do szkoły – nauka była zdalna, w jednych szkołach funkcjonowała lepiej, w drugich gorzej” – zaznaczył Duda. Jak mówił, „w wielu przypadkach nauka zdalna to nie było to, co wystarczyło dzieciom i młodzieży, żeby można było powiedzieć, że normalnie się rozwijają i pod względem edukacji i pod względem społecznym”.

„W większości – przyznajcie się – cieszycie się, kiedy mogliście wrócić do szkoły, kiedy mogliście się znowu spotkać z kolegami. Kiedy mogliście się twarzą w twarz spotkać z waszymi nauczycielami i możecie znów normalnie się uczyć, korzystając ze wszystkich możliwości, jakie niesie ten właśnie element społeczny – bycia razem, bycia z klasa tworzenia wspólnoty” – powiedział do dzieci prezydent.

Przypomniał, że w poniedziałek odbyła się Rada Gabinetowa poświęcona organizacji roku szkolnego. „Z wielką radością usłyszałem od pana premiera, że nie przewiduje lockdownu szkolnego, że wszystko wskazuje na to, iż w wyniku postępującego programu szczepień nie będzie takiej potrzeby” – relacjonował Andrzej Duda. Apelował, by zachować zasady obowiązujące podczas pandemii – dezynfekcję pomieszczeń, częste mycie rąk, co pozwoli np. ograniczyć infekcje grypowe.

Prezydent życzył, żeby rok szkolny przebiegł spokojnie, a dzieci z radością i uśmiechem spotkały się na jego końcu, po pełnym przejściu programu nauczania. „Żeby to był dobry rok szkolny” – mówił prezydent Duda.

Agata Kornhauser-Duda zauważyła, że to dzieci są bohaterami tego dnia. „Wróciliście z zasłużonego wypoczynku. Mam nadzieję, że był to dobry wypoczynek, że mieliście okazję do wypoczynku aktywnego – na świeżym powietrzu, że mieliście okazje do towarzyskich spotkań” – mówiła. Jej zdaniem tegoroczny początek edukacji jest jednak wyjątkowy, gdy większość uczniów z największą chęcią przekracza próg szkoły, do jej normalnych warunków.

„Myślę, że pewnie wielu z was uświadomiło sobie, że szkoła to nie jest tylko miejsce, gdzie zdobywa się wiedzę (…), to jest również miejsce spotkań, budowania waszych relacji” – podkreśliła pierwsza dama. Prosiła, by szczególną troską kolegów i nauczycieli otoczyć tegorocznych drugoklasistów, którzy miniony pandemiczny rok przeszli w nietypowych warunkach.

Podziękowała nauczycielom, którzy w ubiegłym roku z dnia na dzień podjęli naukę w trybie zdalnym. „Chciałam państwu bardzo podziękować, wyrazić ogromny szacunek, za to, że właściwie z dnia na dzień państwo przestawili się na zdalny tryb nauczania. To było ogromne wyzwanie. Dla wszystkich” – powiedziała.

„Państwo bez wahania przystąpiliście do tego. To wiązało się z dodatkowymi obowiązkami – przygotowaniem materiałów, bardzo często z różnymi szkoleniami. Poświęciliście na to dużo więcej pracy niż w poprzednich latach. Bardzo chciałabym, żeby społeczeństwo to doceniło” – stwierdziła Kornhauser-Duda.

„Przede wszystkim życzę sobie i państwu, żeby zawód nauczyciela był zawodem szanowanym w społeczeństwie, bo jest to bardzo ważny, piękny, ale trudny zawód” – podkreśliła. Życzyła też „dobrego, owocnego, pełnego sukcesów roku szkolnego 2021-2022, który miejmy nadzieję, będzie się odbywał w murach szkolnych”.

Para prezydencka obejrzała też akademię szkolną, w której dzieci przypomniały historię szkoły, wysłuchali występów wokalnych uczniów. Po krótkim spotkaniu z nauczycielami Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda pozowali przed szkołą do pamiątkowych zdjęć z poszczególnymi klasami kruszewskiej podstawówki.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top