Inwestycje

Aquapark w Stalowej Woli? Jest koncepcja architektoniczna

aquapark stalowa wola
Wizualizacja Lucjusz Nadbereżny/Facebook

W Stalowej Woli ma powstać aquapark. Pracownia architektoniczna TKHolding przygotowała najlepszy projekt dla tej inwestycji.

Poniżej prezentujemy wpis na Facebooku prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego, który dosyć obszernie „wypowiedział” się w tym temacie.

Jednym z najczęściej wyrażanych oczekiwań Mieszkańców Stalowej Woli jest rozbudowa basenów krytych oraz kąpieliska zewnętrznego MOSiR.

W moim programie samorządowym znajdowała się modernizacja basenów odkrytych, ale właśnie liczne głosy mieszkańców przekonały mnie, że rozbudowy i dużych zmian potrzebuje cały kompleks basenowy MOSiR. Od kilku miesięcy pracowaliśmy nad wyłonieniem najlepszej koncepcji architektonicznej zakładającej rozbudowę obecnego basenu krytego wraz z basenami zewnętrznymi. Efekt tych kilkunastu miesięcy prac nad projektem jest niesamowity.

Zwycięską pracę przygotowała pracownia architektoniczna TKHolding, wyspecjalizowana w projektowaniu profesjonalnych obiektów sportowych i Aquaparków. Zwycięska praca to zebranie doświadczeń uznanych architektów, którzy wcześniej zrealizowali projekty wielu Aquaparków w Polsce i na świecie, m.in. w Tychach, Szczecinie czy Hamburgu. Wspólnie z pracownią będziemy przystępowali do kolejnego etapu, jakim jest przygotowanie projektu wykonawczego Aquaparku Stalowa Wola.

Szacowany koszt realizacji całego zadania na dzisiejsze cenny to 100 milionów zł. Oczywiście realizacja będzie możliwa przy uzyskaniu dofinansowania zewnętrznego ze środków unijnych oraz rządowych. Sama realizacja tak dużego i specjalistycznego pod względem technicznym obiektu to 36 miesięcy. Będę w tej chwili czekał na Państwa opinie dotyczące projektu oraz samej idei stworzenia tak profesjonalnego miejsca wodnej rozrywki w Stalowej Woli.

Stalowa Wola jako silny ośrodek gospodarczy musi mieć w swojej ofercie tego typu obiekty rekreacyjne i sportowe, budujące jakość życia w mieście, przyciągając do siebie obecnych jak i nowych mieszkańców. Ja mam pełną determinację, aby to zadanie wpisać do strategii rozwoju naszego miasta, skutecznie pozyskać finansowanie zewnętrzne i rozpocząć jego budowę. Liczę na Państwa wsparcie w realizacji tego projektu dla Stalowej Woli.

aquapark stalowa wola mosir gdzie

Wizualizacja: Lucjusz Nadbereżny/Facebook

aquapark stalowa wola kiedy budowa

Wizualizacja: Lucjusz Nadbereżny/Facebook

stalowa wola aquapark

Wizualizacja: Lucjusz Nadbereżny/Facebook

aquapark stalowa wola

Wizualizacja: Lucjusz Nadbereżny/Facebook

Przedstawiam główne założenia zwycięskiego projektu konkursu architektonicznego:

Strefa basenów rekreacyjnych – zaplanowana jako przestrzeń multifunkcyjna, zapewniająca rozrywkę jak najszerszemu spektrum użytkowników, niezależnie od wieku. Na główną halę użytkownicy dostają się z poziomu antresoli, dzięki czemu już na wstępie mają pełen obraz i wgląd w dostępne w tej strefie atrakcje. Clou przestrzeni ogólnej jest basen z falą, który łagodnym zejściem połączony jest z plażą wykończoną sztucznym piaskiem, która mimo lokalizacji w głębi hali doświetlana jest za pomocą świetlików dachowych, imitując wypoczynek w nadmorskim kurorcie. W skład atrakcji głównego basenu wchodzi także rwąca rzeka, huśtawka wodna, masażery i leżanki. Ofertę wodnej rekreacji uzupełnia brodzik dziecięcy wraz z jaskinią przygód, basen relaksacyjny, baseny witalne – składające się z kilku niecek, z których każdą wypełniona wodą z mieszanką minerałów o różnych właściwościach. W narożniku hali zlokalizowano wieżę zjeżdżalni, która obsługuje jednocześnie zjeżdżalnie wewnętrzne jak i zewnętrzne.

Strefa basenów sportowych – w przestrzeń istniejących basenów nie zakłada się ingerencji na poziomie funkcjonalnym. Przewidziano jedynie nowy układ węzłów szatniowych uzupełniających tę przestrzeń. Z hali basenów sportowych użytkownicy mają bezpośredni dostęp do strefy basenów rekreacyjnych, saunarium jak i strefy odnowy biologicznej.

Strefa saunarium – składająca się z dwóch poziomów, na w górnym zlokalizowano ogród saunowy umożliwiający wypoczynek w otoczeniu zieleni. Poziom parteru to właściwa część saunarium, które zostało zbudowane wokół centralnego atrium, zapewniającego kontakt z naturą i większy komfort użytkowy oraz doświetlenie wnętrz w sposób intymny. Saunarium zaprojektowano, tak aby spełnić wygórowane oczekiwania klientów w stosunku do tego typu relaksu. Saunaria w parkach wodnych przynoszą największe zyski i stanowią o jakości i prestiżu całego obiektu – często w skali kraju, ale także międzynarodowej. Odbywające się mistrzostwa saunamistrzów przyciągają tłumy, dlatego w projekcie zastosowano saunę turniejową zdolną pomieścić większe ilości osób. Infrastrukturę tej strefy stanowią również: sauny suche, infrared, łaźnie parowe, tężnia, grota lodowa, pokój kominkowy, strefy schładzania czy basen z bezpośrednim dostępem do gastronomii. Uzupełnieniem oferty relaksu jest wydzielony zespół gabinetów masażu i innych zabiegów odnowy – kapsuła do floatingu, łózko lawowe.

Strefa gastronomii – rozlokowana tak, aby obsłużyć maksymalną liczbę użytkowników. W jej skład wchodzą dwa główne punkty gastronomiczne z pełnym zapleczem. Jeden zlokalizowany w miejscu połączenia hali rekreacyjnej ze sportową. Punkt ten jest w stanie obsłużyć użytkowników strefy basenowej oraz holu wejściowego. Punkt konsumpcyjny hali basenowej zlokalizowany jest w bliskim sąsiedztwie głównego zejścia z antresoli, plaży oraz atrakcji dziecięcych, co sprawia, że duża liczba odwiedzających będzie miała do niego łatwy dostęp.

Architektura – Bryła całego obiektu składa się z 3 głównych brył – odzwierciedlających główne strefy funkcjonalne kompleksu. Gabaryty obiektu przede wszystkim uwzględniają doświetlenie istniejących części budynku. 3 najwyższe strefy budynku zostały zaakcentowane poprzez niższe fragmenty budynku (strefę gastronomii oraz części hali basenu sportowego). Rozwiązano w ten sposób problem doświetlenia hali sportowej, a forma całego kompleksu podzielona jest na fragmenty wzdłuż dłuższej elewacji.

Nowoprojektowany budynek uzupełnia kompozycyjnie istniejącą, charakterystyczną część kompleksu – uniesioną formę trybun hali sportowej. Jej charakter widoczny jest ze stron, z których widoczna jest przez najdłuższy czas podczas przemieszczania się wokół i na terenie otwartych optycznie przestrzeni kompleksu. Wejścia do budynku zaprojektowano po obu stronach przelotowego holu, a ich podkreślenie wizualne uzyskano poprzez: przeszklenie i cofnięcie bryły od strony istniejącego wejścia do kompleksu, przeszklenie i wysunięcie bryły od strony nowoprojektowanych parkingów, których usytuowanie kreuje 2 niezależne dojścia spotykające się tuż przed holem pod kątem prostym. Forma ta nawiązuje do symbolu huty z herbu miasta i stanowi akcent na tej elewacji kompleksu.

Kształtowanie elewacji całego kompleksu wiąże się z analizą najbardziej kluczowych form kompozycji, jakie posiada istniejący budynek. Ważne staje się także wykorzystanie cech charakterystycznych otoczenia, w jakim znajduje się działka kompleksu sportowego. Kluczowym założeniem dla projektu elewacji jest uwzględnienie i poszanowanie istniejącej formy budynku, którego charakterystyczne cechy, tj. forma trybun hali sportowej czy zastosowane materiały stanowią o jego indywidualnym charakterze.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top