Inwestycje

Będzie drugi przetarg na budowę PCLA w Rzeszowie. Potrzebne będą dodatkowe pieniądze

pcla rzeszów podkarpackie centrum lekkiej atletyki
Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

PCLA/Rzeszów. Prezydent Rzeszowa ogłosił w czwartek, że przetarg na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki został unieważniony, ale będzie drugi.

Do pierwszego przetargu zgłosiła się tylko jedna firma, jej propozycja o ponad 100 milionów złotych przekroczyła zakładany przez miasto budżet.

„Idziemy dalej” – uspokajał prezydent Konrad Fijołek. „Realizowaliśmy niejedną dużą inwestycję i przy niejednej były różne zawirowania” – powiedział Fijołek w czwartek na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

Trzy dni wcześniej miasto otworzyło koperty z ofertami. Do przetargu zgłosiła się tylko firma Mirbud ze Skierniewic, która wyceniła budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki na 232 470 000 zł. To ponad 100 milionów złotych więcej, niż zakładał budżet. Wcześniej urząd miasta dostał blisko 350 pytań od firm zainteresowanych budową. Dlatego termin rozstrzygnięcia przetargu był cztery razy przekładany.

PCLA miało kosztować 120 mln zł. Prezydent Fijołek uważa, że różnice w cenie jaką zaproponowano w przetargu, a tą jaka jest w zasięgu miasta, mają związek z zawirowaniami na rynku spowodowanymi przez wojnę czy inflację. „Fachowcy mówią nam, że sytuacja na rynku budowlanym się stabilizuje i można liczyć na lekkie obniżenie cen materiałów budowlanych w najbliższym kwartale. Zatem może będzie nieco lepiej z ofertami – stwierdził prezydent Fijołek.

Ratusz już wie, że i tak potrzebne będą dodatkowe pieniądze. „Rozmawiamy z parlamentarzystami, będziemy rozmawiać z Ministerstwem Sportu, samorządem województwa i zachęcać do zwiększenia finansowania” – powiedział prezydent Rzeszowa. Przypomniał też, że deklaracje pomocy złożyli już poseł PiS Krzysztof Sobolewski i europoseł PiS Tomasz Poręba.

Budowa PCLA to wspólna inwestycja miasta i samorządu województwa podkarpackiego, które zadeklarowały po 30 mln zł, a Ministerstwo Sportu ma dołożyć kolejne 60 mln zł.

Ministerialne dofinansowanie miało być wykorzystane do marca 2025 roku. W czwartek prezydent Rzeszowa podpisał aneks do umowy dotyczący wydłużenia rozliczenia inwestycji do końca 2026.

Kolejny przetarg na budowę PCLA zostanie ogłoszony za 10 dni. Miasto będzie chciało go rozstrzygnąć przed wakacjami.

Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki powstanie na bazie stadionu Resovii przy ul. Wyspiańskiego. Nowy, z zadaszonymi trybunami na 7900 miejsc, ma służyć lekkoatletom i piłkarzom. Tam też mają być organizowane wydarzenia kulturalne. Miasto liczy, że dzięki temu nowa arena będzie na siebie zarabiać.

Do tej pory mówiło się, że budowa zajmie dwa lata. PCLA miało być gotowe do 2025 roku, kiedy przypadka 120 rocznica powstania Resovii.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top