News

Dębica przejęła synagogę. Planuje gruntowny remont obiektu

synagoga dębica
Fot. UM Dębica

Dębica/Synagoga. Pod koniec grudnia ub.r. Miasto Dębica podpisało notarialną umowę zakupu nieruchomości dawnej synagogi nowomiejskiej przy ulicy Krakowskiej.

Zielone światło do zakupu zabytku z XVIII w. dali w grudniu radni Rady Miejskiej przyjmując uchwałę w sprawie wyrażenie zgody na nabycie nieruchomości.

Umowę w sprawie wyrażenia zgody na odpłatne nabycie nieruchomości zabudowanej budynkiem dawnej synagogi w Dębicy przy ulicy Krakowskiej, burmistrz Mariusz Szewczyk podpisał z dotychczasowymi właścicielami, tj. Gminą Żydowską Wyznaniową w Krakowie.

Na podstawie kontraktu samorząd miasta nabył historyczną nieruchomość za kwotę 380 000 złotych.

Synagoga przy ulicy Krakowskiej 3 w Dębicy powstała w XVIII w., w miejscu starej synagogi, która uległa zniszczeniu. Obiekt zyskał wystrój późnobarokowy.

Wnętrze podzielone jest wielobocznymi filarami na dziewięć pól. Po licznych przebudowach i remontach pierwotne cechy stylowe uległy zatarciu. Budynek stanowi jeden z cenniejszych zabytków Dębicy i wpisany jest do wojewódzkiego rejestru pod numerem A-1707 z 1.02.2021.

W związku z pilną potrzebą ochrony popularnej bóżnicy, miasto planuje dokonać gruntownego remontu obiektu, który finalnie ma służyć dębickim instytucjom kultury.

Remont zabytku wpłynie także na poprawę estetyki centrum miasta, a jego udostępnienie poszerzy ofertę kulturalną i turystyczną Dębicy.

źródło: UM Dębica

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top