Praca

Ile wyniesie waloryzacja rent i emerytur w 2023 roku?

waloryzacja emerytura renta 2023

Rządowa propozycja, jeżeli chodzi o przyszłoroczną (2023r.) waloryzację rent i emerytur to 9,7 proc., ostateczna decyzja będzie znana na koniec stycznia przyszłego roku – poinformował w środę wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

„Dziś na zespole Rady Dialogu Społecznego przedstawiliśmy rządową propozycję, jeżeli chodzi o przyszłoroczną waloryzację rent i emerytur – taki jest wymóg ustawowy, by do 15 czerwca przedstawić. (…). Stopa waloryzacyjna w przyszłym roku wychodzi na poziomie 9,7 proc. Z tym oczywiście, że ostateczna decyzja będzie znana w przyszłym roku” – powiedział wiceminister Szwed w Polsat News.

Wskazał, że tegoroczna waloryzacja rent i emerytur była na poziomie 7 proc., mimo że z ustawowego przeliczenia wynikało, że będzie na poziomie 5,7 proc.

„To w sumie 13,5 mld zł dodatkowych środków, które przeznaczyliśmy na wsparcie” – podał. „Waloryzacja, którą w tej chwili przewidujemy będzie kosztowała, będzie to wydatek z budżetu państwa, na poziomie ok. 28 mld zł. Ale trzeba przewidzieć, że może być ona jeszcze wyższa” – podał.

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top