Poradnik

Jak dbać o samochód, aby służył latami?

samochód ubezpieczenie

Samochód to dla wielu osób środek codziennego transportu. Aby mógł służyć przez długi czas i nie wymagał kosztownych napraw, powinieneś odpowiednio o niego dbać. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, jak pielęgnować auto.

Regularne wizyty w warsztacie

Regularne przeglądy samochodu to podstawa, jeśli chcesz używać go przez wiele lat. Powinieneś je wykonywać co najmniej raz w roku. Częściej, jeśli używasz samochodu zarówno na dojazdy do pracy, jak i w dłuższych trasach, a także do wykonywania obowiązków służbowych. Co powinien obejmować taki przegląd? Sprawdzenie stanu płynów eksploatacyjnych, takich jak olej, płyn hamulcowy i chłodniczy.

Należy także pamiętać o kontroli zużycia klocków i tarcz hamulcowych, opon, amortyzatorów, zawieszenia. Oczywiście, jeśli jakiś z tych elementów zagraża bezpieczeństwu jazdy lub trwałości innych podzespołów powinien być wymieniony. Dzięki regularnym przeglądom mechanik może wychwycić ewentualne usterki na wczesnym etapie, zanim przekształcą się one w poważne problemy, które generowałoby dużo większe koszty naprawy.

Montuj tylko wysokiej jakości części

Miej na uwadze, że używanie niskiej jakości zamienników może oznaczać, że  mogą one nie działać sprawnie zbyt długo. Używanie ich prowadzi też do szybszego zużycia innych elementów, co będzie generować koszty oraz wpływać na bezpieczeństwo jazdy. Pamiętaj, że niektóre elementy, takie jak np. klocki hamulcowe czy tarcze, powinny być wymieniane w parach z tej samej osi, aby zapewnić równomierne zużycie.

Nie eksploatuj nadmiernie samochodu

Odpowiednie użytkowanie samochodu to również ważny element dbania o pojazd. Pamiętaj, że przegrzewanie silnika, ostre przyspieszanie i hamowanie mogą prowadzić do szybszego zużycia różnych elementów mechanicznych. Nie wlewaj do baku paliwa nieznanego pochodzenia – może one szybko doprowadzić do degradacji silnika. Podobnie jest z używaniem płynów eksploatacyjnych wątpliwej jakości.

Dobierz właściwe opony

Ogumienie to kluczowy element samochodu, wpływający na bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Musi być odpowiednio dobrane do warunków atmosferycznych. Powinno się używać opon dostosowanych do konkretnych pór roku i towarzyszących im warunków na drodze. Należy też regularnie sprawdzać ich stan. Jazda na zużytym ogumieniu to mniejsza przyczepność i krótsza droga hamowania, a więc większe ryzyko tego, że nie zdąży się w porę zareagować na niebezpieczne wydarzenie na drodze.

Wykup odpowiednie ubezpieczenie

Dbanie o samochód to nie tylko wszystkie związane z nim zabiegi konserwacyjne. Warto mieć wykupione także odpowiednie ubezpieczenie, z którego będziesz mógł skorzystać, jeśli Twoje auto się zepsuje. Nie ma wprawdzie możliwości, aby wykupić samodzielne ubezpieczenie od awarii samochodu, ale możesz skorzystać z opcji assistance. Zapewni Ci ona pomoc w razie usterki samochodu, powstałej podczas jazdy.

Assistance w zależności od wybranego pakietu to między innymi holowanie pojazdu do warsztatu lub innego miejsca, a także transport dla Ciebie i pasażerów. Możesz też liczyć na auto zastępcze na okres nawet 5 dni. Jeśli okaże się, że usterkę da się naprawić na miejscu (jak może być w przypadku uszkodzonej opony) to w ramach assistance możesz liczyć na sprawną pomoc, która umożliwi Ci dalszą jazdę.

Powyższe formy pomocy są szczególnie docenianie przez kierowców podczas wyjazdów za granicę. W razie awarii nie muszą się oni martwić o holowanie samochodu, czy np. wymianę opony. Mogą też liczyć na zorganizowanie noclegu, jeśli samochód zostanie unieruchomiony z dala od miejsca, gdzie został zarezerwowany nocleg.

Jak wykupić assistance? W LINK4 możesz to zrobić przez stronę internetową. Za pomocą specjalnego kalkulatora OC/AC najpierw obliczysz koszt składki, a potem dopełnisz wszelkich formalności. Oczywiście możesz też skontaktować się z agentem współpracującym z LINK4 osobiście lub telefonicznie pod numerem 22 444 44 44 i w ten sposób wykupić ubezpieczenie.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach, wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top