Poradnik

Jakie są techniki druku na koszulkach?

techniki druku na koszulkach sitodruk druk transferowy plastizolowy 3D folia flex flock

Znakowanie materiału towarzyszy ludzkości od tysiącleci. Obecnie wykorzystuje się je przede wszystkim w reklamie i przemyśle odzieżowym, jednak przed zleceniem warto przeanalizować techniki nadruku, by wybrać taką, która najlepiej się sprawdzi.

Istnieje wiele metod wykonywania nadruków na odzież; każda z nich znajduje zastosowanie w innych projektach, a niektóre można stosować tylko na części tkanin. Sitodruk, druk plastizolowy, flex, flock – przyjrzyj się im i sprawdź, która będzie najlepsza w Twoim wypadku!

Sitodruk

To metoda znakowania odzieży wywodząca się ze starożytności, a konkretnie z Dalekiego Wschodu, doskonalona przez setki lat. Na siatce umieszcza się specjalny szablon, a farbę przeciska przez matrycę, dzięki czemu możliwe jest wykonanie grafiki poprzez naniesienie farby tylko w niektórych miejscach. Sitodruk pozwala zastosować dowolne kolory, ale ich liczba jest ograniczona, dlatego nie sprawdzi się w przypadku nanoszenia na materiał zdjęć. Wykonane w ten sposób wydruki są bardzo trwałe i odporne na spieranie. Można w ten sposób zadrukować dowolny materiał – zarówno sztuczny czy syntetyczny, jak i naturalny. Stworzenie matrycy to koszt stały – sitodruk dlatego nie opłaca się w przypadku niewielkich zleceń, ale jest bardzo opłacalny w dużych nakładach. Istnieje możliwość naniesienia projektu na czarną tkaninę – wystarczy w tym celu dodanie białego podkładu.

Druk transferowy (sublimacyjny)

To technika druku stosowana wyłącznie na białym poliestrze, do której wykorzystuje się specjalne farby sublimacyjne, które po umieszczeniu na materiał przechodzą w stan gazowy. Nie wymaga przygotowania matryc ani szablonu, dlatego opłaca się także przy niewielkiej liczbie zamówionych sztuk odzieży. Druk transferowy umożliwia uzyskanie przejść tonalnych, a wzory cechują się dużą wyrazistością koloru i konturów. Ta metoda gwarantuje wysoką trwałość i doskonale sprawdza się w branży odzieżowej.

Druk plastizolowy

Można go z powodzeniem stosować na wszystkich rodzajach materiałów, także tych trudnych, takich jak dżins czy swetry. Nie ma tu też znaczenia kolor materiału, dlatego ta metoda znakowania odzieży umożliwia nanoszenie białych grafik na czarne tkaniny. Do druku plastizolowego wykorzystuje się specjalne farby, które tworzą charakterystyczną, gumowatą powierzchnię nadruku, która wyraźnie się odznacza. Nadruk może mieć dowolną grubość, a także strukturę. Kolory są wyraźne, a wzór nie spiera się nawet w wysokiej temperaturze.

Druk 3D

To tak zwany druk wypukły. Przy użyciu tej techniki można nanosić nadruki na odzieży (na przykład koszulkach), torbach czy poduszkach. Taki nadruk nie tylko optycznie zdaje się odstawać od materiału, ale i rzeczywiście się wyróżnia. Klient zamawiający nadruki wykonane tą metodą może samodzielnie wybrać krawędzi spośród różnych rodzajów wykończeń. Nadruk może być w całości trójwymiarowy lub tylko na wybranych obszarach. Druk 3D znalazł szerokie zastosowanie w branży odzieżowej.

Folia flex

To technika, która umożliwia wykonanie nadruku na poliestrze, bawełnie, ale również na mieszankach z dodatkiem akrylu, wiskozy lub zbliżonych materiałów. Folią flex możemy więc na przykład nanieść wzór na folię odblaskową. Metoda opłaca się także w niewielkich nakładach, dlatego chętnie się ją stosuje podczas zamawiania niewielkich partii odzieży (np. na potrzeby przedsiębiorstwa). Ploter tnący wycina w fragmenty folii w odpowiednim kształcie w konkretnym kolorze, a na życzenie klienta można wyciąć wzory z kilku różnych kolorów. Folie dostępne są w wielu rodzajach, dlatego można wyraźnie spersonalizować zamówienie. Nadruki są trwałe, ale należy pamiętać, by materiał prasować tylko z drugiej strony.

Flock

Flock to także folia, ale o zupełnie innym charakterze – jest lekko „mechata” w dotyku i przypomina aksamit. Można ją stosować na dowolnych materiałach. Flock większość z nas zna z branży odzieży dziecięcej, ale stosuje się go także podczas produkcji artykułów promocyjnych. Klient może samodzielnie wybrać długość włosków, dzięki czemu nadruk będzie w pełni odpowiadać jego oczekiwaniom.

To tylko niektóre z metod, jakie może zaproponować Ci Multicolor. Drukarnia od czterdziestu lat specjalizuje się w wykonywaniu nadruków na odzieży, stale poszerzając swój park maszynowy. Dziś możemy zadrukować aż 10 000 sztuk dziennie, co sprawia, że czas realizacji znacznie się skraca. Oferujemy kompleksowe wsparcie podczas wybory odpowiedniej metody i służymy naszym doświadczeniem.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top