News

Jezioro Myczkowskie zostało zarybione przez PGE Energia Odnawialna

jezioro myczkowskie

Jezioro Myczkowskie. PGE Energia Odnawialna, z Grupy PGE, przeprowadziła zarybianie Jeziora Myczkowskiego na Podkarpaciu.

Do zbiornika znajdującego się w pobliżu elektrowni szczytowo-pompowej w Solinie trafiło 150 kg pstrąga potokowego.

Jak poinformował PAP w czwartek rzecznik prasowy PGE Energia Odnawialna Maciej Gelberg, dwuletnie ryby zostały wyhodowane w Ośrodku Zarybieniowym Polskiego Związku Wędkarskiego w Foluszy.

„Na miejsce zostały przetransportowane specjalistycznym samochodem wyposażonym w basen z systemem napowietrzania wody i tzw. rękaw do bezpośredniego wpuszczania ryb do wody” – dodał.

Jak podkreślił dyr. oddziału Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce Krzysztof Majcher, spółka od dawna włącza się w akcje zarybiania.

„W tym roku po raz pierwszy postanowiliśmy przeprowadzić taką akcję na terenie Jeziora Myczkowskiego. Dzięki temu możemy pomóc w odnowie populacji pstrąga, a tym samym przyczynić się do wzrostu różnorodności przyrodniczej i poprawy całego ekosystemu wodnego” – zaznaczył Majcher.

PGE Energia Odnawialna zaangażowała się również w odtworzenie historycznych tarlisk pstrąga na rzece San. Było to konieczne, ponieważ ten proces nie mógł odbywać się naturalnie. San jest rzeką przegrodzoną przez zapory, co powoduje, że woda nie jest w stanie samoczynnie przesuwać kamieni i żwiru, z których zbudowane jest tarlisko. Dlatego, by ryby mogły się swobodnie rozmnażać, konieczne okazało się naniesienie kilkudziesięciu kilogramów budulca.

Wcześniej energetyczna spółka akcję zarybiania przeprowadziła w październiku br. Wówczas do Jeziora Raduszeckiego i Jeziora Dychowskiego trafiło pół tony ryb trzech gatunków – lin, karp i karaś pospolity.

Jezioro Myczkowskie o powierzchni 200 ha jest sztucznym jeziorem powstałym w wyniku spiętrzenia przez zaporę rzeki San. Pełni on rolę zbiornika wyrównania dobowego dla elektrowni w Solinie.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2415,5 MW.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top