Praca

Kiedy nastąpi ozusowanie wszystkich umów-zleceń?

zus umowa zlecenie składka

ZUS/Umowa zlecenie. Ozusowanie wszystkich umów-zleceń (zamiast tych do wysokości płacy minimalnej, jak obecnie) powinno zostać wdrożone z początkiem 2024 lub 2025 r.

Tak ocenia główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) Łukasz Kozłowski.

Tymczasem – jak podkreśla Business Insider Polska – rząd zapisał to rozwiązanie jako jeden z kamieni milowych w ramach Krajowego Programu Odbudowy (KPO), z terminem realizacji w I kw. 2023 r.

Obecnie składki na ubezpieczenie społeczne trzeba płacić od umów-zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia, czyli 3 490 zł brutto. Wszystko, co powyżej tej kwoty, jest de facto wolne od składek, podkreślił portal.

„Gdybyśmy dziś zaczęli bezzwłocznie pracować nad projektem, to moglibyśmy realnie myśleć o wejściu w życie przepisów 1 stycznia 2024 r. Jednak jeśli opóźnienie potrwa jeszcze kilka miesięcy, to powinniśmy rozmawiać raczej o 2025 r.” – powiedział Kozłowski w rozmowie z Business Isider.

Jego zdaniem tego typu zmiany trzeba wdrażać zawsze od początku roku kalendarzowego, ponieważ jest to „istotna zmiana” dla rynku pracy, który musi dostać czas na dostosowanie się do tej reformy.

Portal zwraca jednak uwagę, że na razie w resorcie pracy nie ma mowy o nowych przepisach. Są tylko prowadzone enigmatyczne „prace analityczne”.

„Nawet jeżeli prace się toczą, to one nigdy nie wyszły poza resort w formie projektu ustawy lub chociaż założeń do niego” – stwierdził Kozłowski.

„To nie jest projekt skomplikowany pod względem ilości przepisów wymagających zmiany. Proces legislacyjny raczej też przebiegłby bez większych problemów. To kwestia decyzji politycznej, która musi zapaść na wielu szczeblach” – podsumował główny ekonomista FPP.

Według eksperta ozusowanie zleceń zrównałoby ze sobą różne typy umów, co z punktu widzenia przedsiębiorców byłoby bardzo pożądanym skutkiem.

(ISBnews)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top