Inwestycje

Klasztor Kapucynów w Stalowej Woli przejdzie remont konserwatorski

stalowa wola klasztor kapucynów
fot. UM Stalowa Wola

Stalowa Wola/Klasztor Kapucynów. Klasztor OO. Kapucynów w Stalowej Woli otrzymał promesę w łącznej wysokości 1 179 979,77 zł. z II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Promesa na pierwsze zadanie pn. „Odtworzenie drzwi, okien, ościeżnic i parapetów zewnętrznych w Kościele Braci Mniejszych Kapucynów w Stalowej Woli” wynosi 200.000 zł.

Na drugie zadanie pn. „Odtworzenie okien, ościeżnic i parapetów zewnętrznych w Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Stalowej Woli” wynosi 979.979,77 zł.  

Rządowy Program Odbudowy Zabytków ma na celu poprawę stanu budynków oraz ochronę przed degradacją i niszczeniem. To często budynki, które służą lokalnej społeczności – urzędy, szkoły, domy kultury i kościoły.

Mieszkańcy bezpośrednio skorzystają na remontach i renowacji tych miejsc, w których często pracują, uczą się lub spędzają czas wolny. To kolejny program, który podniesie jakość życia obywateli. Wpłynie również pozytywnie na turystykę. 

Zakres prac konserwatorskich obejmuje całkowite odtworzenie drzwi, okien, ościeżnic i parapetów zewnętrznych, demontaż obecnej stolarki, wykonanie nowej i jej montaż. Okna ze szprosami będą nawiązywały podziałem i proporcją do stolarki historycznej.

Przedstawiony zakres prac jest zgodny z decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wykonanie wskazanych powyżej prac, związanych z wymianą okien w zespole klasztoru pozwoli na zachowanie wartości historycznej, jak i utrzymanie budynków jak najdłużej w bezpiecznym stanie.  

Historia Klasztoru jest znacznie dłuższa niż historia Miasta Stalowej Woli. Dlatego też, zachowanie wartości historycznej zespołu klasztornego jest tak istotne z punktu widzenia zachowania dziedzictwa kulturowego. 

źródło: UM Stalowa Wola

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top