Biznes

Lotniska regionalne odbudowują ruch pasażerski. Jak na tle kraju wypada Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka?

związek regionalnych portów lotniczych

Lotniska regionalne. Pierwszy kwartał br. na jedenastu lotniskach Związku Regionalnych Portów Lotniczych okazał się najlepszy w historii.

Z wartością 5,8 mln zł obsłużonych pasażerów przebił o 0,3 mln najlepszy dotąd I kw. 2019 r.; był też o 45 proc. lepszy, niż w ub. roku – wynika z danych ZRPL.

Jak przekazał w sobotę PAP rzecznik ZRPL Piotr Adamczyk, w pierwszym kwartale z siatki połączeń regularnych i czarterowych 11 lotnisk regionalnych należących do tej organizacji skorzystało ogółem 5,8 mln pasażerów, to jest o 1,81 mln (o 45 proc.) więcej w porównaniu z tym samym okresem minionego roku.

Jednocześnie był to najlepszy pierwszy kwartał w roku w historii lotnisk należących do ZRPL: pobity został rekord z 2019 r., kiedy to od stycznia do marca odnotowano na nich w sumie 5,5 mln pasażerów.

W pierwszym kwartale 2023 roku najwięcej podróżnych obsłużono na lotnisku w Krakowie – 1,88 mln, następnie w Gdańsku – 1,03 mln, Katowicach – 794 tys., Warszawie-Modlinie – 651 tys., Wrocławiu – 612 tys., Poznaniu-Ławicy – 419 tys., Rzeszowie-Jasionce – 185 tys., Lublinie – 72 tys., Łodzi – 67 tys., Bydgoszczy – 65 tys. i Olsztynie-Mazurach – 23 tys.

„Wyniki pierwszego kwartału 2023 r. potwierdzają konsekwentną odbudowę ruchu pasażerskiego w portach regionalnych po okresie pandemii, pomimo szeregu wyzwań, z którym nadal zmaga się branża lotnicza” – podkreślił prezes ZRPL, szef krakowskiego lotniska Radosław Włoszek.

„Dodatkowo dane te odzwierciedlają rolę lotnisk regionalnych w naszym kraju” – zaakcentował Włoszek.

W rekordowym dotąd 2019 r. z siatki połączeń trzynastu polskich portów regionalnych skorzystało rekordowe 30,2 mln podróżnych, co stanowiło 62 proc. z całości liczby pasażerów obsłużonych w tym czasie w Polsce.

W kryzysowym 2020 r. na wszystkich lotniskach regionalnych odprawiono 9,1 mln podróżnych, czyli o ponad 21,1 mln mniej (o 70 proc. mniej) w porównaniu z 2019 r.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top