Biznes

ML System zwiększy zatrudnienie o 120 osób. Powodem dachówka fotowoltaiczna

dachówka fotowoltaiczna płyta elewacyjna ml system

ML System zakłada uruchomienie produkcji ceramicznych dachówek fotowoltaicznych oraz fotowoltaicznych płyt elewacyjnych.

Planuje przeznaczyć na ten cel w latach 2023 – 2024 ok. 120 mln zł. Firma zamierza pozyskać około 70 mln zł z emisji akcji – podał ML System w komunikacie.

Jak podano, zgodnie z przyjętymi założeniami spółka zakłada uruchomienie seryjnej produkcji dachówek fotowoltaicznych, łączących funkcje klasycznej dachówki ceramicznej oraz standardowego panelu PV oraz fotowoltaicznych płyt elewacyjnych.

„Innowacyjne dachówki fotowoltaiczne i fotowoltaiczne płyty elewacyjne idealnie wpisują się w globalne trendy rynkowe dotyczące efektywności energetycznej w budownictwie, jednocześnie odznaczając się walorami estetycznymi i trwałością. Nowe produkty spółki są komplementarne wizualnie i sposobem montażu z tradycyjnymi rozwiązaniami stosowanymi w budownictwie. Mogą być z nimi w pełni zintegrowane, co razem z efektywnością kosztową i energetyczną będzie w naszej ocenie stanowić o ich przewadze konkurencyjnej względem dotychczasowych rozwiązań” – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes ML System Dawid Cycoń.

„Zamierzamy wykorzystać sprzyjające warunki zewnętrzne, aby zdynamizować rozwój i w horyzoncie średnioterminowym stać się prekursorem wdrożeń innowacyjnych produktów rozszerzających naszą ofertę BIPV i jednocześnie wiodącym dostawcą kompleksowych rozwiązań BIPV w Europie. Zidentyfikowaliśmy renomowanych, europejskich producentów materiałów budowlanych i pokryć dachowych, jako partnerów zapewniających dystrybucję nowych produktów. Prowadzimy obecnie rozmowy z kilkoma podmiotami na temat potencjalnej współpracy komercyjnej” – dodał prezes.

Poinformował, że w zakresie formalnym i prawnym nowe produkty posiadają dopuszczenia do stosowania oraz spełniają wymagania w obszarze norm fotowoltaicznych i budowlanych.

Na rozwój produkcji ceramicznych dachówek fotowoltaicznych oraz fotowoltaicznych płyt elewacyjnych spółka planuje przeznaczyć w latach 2023 – 2024 ok. 120 mln zł.

„Zarząd spółki przewiduje, że wydatki inwestycyjne zostaną sfinansowane ze środków własnych, z planowanych grantów oraz za pomocą kredytów bankowych i instrumentów dłużnych, w tym umów leasingowych. Jako dodatkowe źródło finansowania, spółka zamierza pozyskać około 70 mln zł z emisji akcji” – napisano.

W wyniku realizacji założeń strategii, zarząd ML System oczekuje osiągnięcia w drugiej połowie 2025 r. przychodów ze sprzedaży ceramicznej dachówki fotowoltaicznej oraz fotowoltaicznych płyt elewacyjnych na poziomie powyżej 200 mln zł w ujęciu rocznym, przy atrakcyjnym dwucyfrowym poziomie rentowności EBITDA.

Dachówka fotowoltaiczna: kiedy ruszy produkcja?

Spółka zakłada, że zautomatyzowana linia produkcyjna będzie gotowa do rozruchu w drugim kwartale 2024 roku, a produkcja właściwa rozpocznie się w trzecim kwartale 2024 roku.

Osiągnięcie pełnych mocy produkcyjnych produktu ceramicznej dachówki fotowoltaicznej oraz fotowoltaicznych płyt elewacyjnych w szacowanej wysokości do 50 tys. m kw. miesięcznie jest planowane w drugiej połowie 2025 r.

„Na podstawie wstępnych informacji przekazanych przez globalne koncerny budowlane popyt na nowe produkty prognozowany jest na poziomie przewyższającym planowane możliwości produkcyjne spółki” – podał ML System.

Dla potrzeb realizacji projektu spółka planuje zwiększyć zatrudnienie o 120 osób, które pracować będą w systemie dwuzmianowym.

„Równocześnie spółka będzie kontynuowała rozwój sprzedaży szkła powłokowego, w tym szyb z aktywną powłoką kwantową, a także innych projektów komunikowanych interesariuszom oraz akcjonariuszom, zgodnie z dotychczasowymi założeniami” – napisano.

NWZ ML System, zwołane na 26 maja 2023 roku, będzie decydować o podwyższeniu kapitału zakładowego w drodze emisji nie więcej niż 896.848 akcji serii F, z pozbawieniem prawa poboru.

(PAP Biznes)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top