Inwestycje

Obwodnica Sanoka na etapie przetargu. A co z pozostałymi w ramach programu 100 obwodnic?

obwodnica budowa
fot. GDDKiA

Obwodnica/Podkarpackie. Osiem nowych inwestycji powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na terenie Podkarpackiego.

Pierwsza z nich obwodnica Sanoka jest na etapie przetargu na realizację, a dla pozostałych przygotowywane są dokumentacje projektowe.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa rzeszowskiego oddziału GDDKiA Joanna Rarus, w ramach inwestycji, oprócz samych obwodnicy, powstaną m.in. odcinki dodatkowych jezdni zapewniających obsługę przyległych terenów.

„Inwestycje będą uwzględniać również m.in. budowę i przebudowę istniejących dróg, systemy odwodnienia czy budowę oświetlenia drogowego” – dodała.

Na Podkarpaciu najbardziej zaawansowaną inwestycją jest budowa obwodnicy Sanoka w ciągu drogi krajowej nr 28. To jest drugi etap tej trasy.

Jak przypomniała Rarus, 16 sierpnia br. wszczęte zostało postępowanie przetargowe na zaprojektowanie i budowę tej obwodnicy. „Termin otwarcia ofert został wyznaczony pod koniec września br. Jest to pierwsze zadanie z rządowego Programu Budowy 100 obwodnic Podkarpaciu, które zostanie skierowane do realizacji” – podkreśliła.

Pozostałe siedem obwodnic jest na etapie prac projektowych. Wśród nich jest m.in. obwodnica Nowej Dęby, która powstanie w ciągu drogi krajowej nr 9. Obecnie powstaje m.in. studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej. Ogłoszenie przetargu na realizację obwodnicy w systemie +projektuj i buduj+ planowane jest na sierpień 2025 r., a zakończenie robót przewiduje się na grudzień 2029 r.

Kolejną obwodnicą w ciągu dk 9 jest obwodnica Kolbuszowej. Obecnie trwają prace projektowe tej inwestycji. Obwodnica ma być gotowa, podobnie jak w Nowej Dębie, w 2029 r.

Kolejną, która powstanie w ramach rządowego programu jest też obwodnica Miejsca Piastowego w ciągu dk28. Jak zaznaczyła Rarus, trwają prace projektowe tej inwestycji, które kosztują ponad 10,6 mln zł. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm MPRB (lider), Mosty Kraków i MP Infra. „Ogłoszenie przetargu na realizację tej obwodnicy planowane jest na IV kwartał 2025 r., a zakończenie robót przewiduje się w IV kwartale 2030 r.” – podała rzeczniczka.

Także Przemyśl będzie miał obwodnicę, która będzie częścią dróg krajowych nr 28 i 77. Tu również trwają prace projektowe.

„Po opracowaniu studium korytarzowego, do dalszych prac projektowych zarekomendowano cztery warianty przebiegu przyszłej obwodnicy. W zakresie rozpoznania gruntu przeprowadzono badania geofizyczne oraz zakończono odwierty na potrzeby dokumentacji hydrogeologicznej i studium geologiczno-inżynierskiego. Zakończono również inwentaryzację przyrodniczą” – wyliczyła Rarus. W tym przypadku ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji planowane jest na III kwartał 2026 r., natomiast zakończenie robót przewiduje się w I kwartale 2030 r.

Natomiast obwodnica Brzostku i Kołaczyc w ciągu dk73 ma być gotowa pod koniec 2028 r. Obecnie trwa opracowanie Koncepcji programowej tej inwestycji.

Na drodze krajowej nr 73 powstanie też obwodnica Jasła. Tutaj też opracowywana jest Koncepcja programowa. Jak podała Rarus, ogłoszenie przetargu na realizację obwodnicy w systemie +projektuj i buduj+ planowane jest w II kwartale 2024 r.

W regionie w ramach rządowego programu powstanie też obwodnica Pilzna w ciągu dk73. Trwa opracowywania Koncepcji programowej tej inwestycji. „Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu na realizację obwodnicy w systemie +projektuj i buduj+, co planowane jest do II kwartału 2024 r.” – podkreśliła rzeczniczka.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top