Poradnik

Opony do wózka widłowego – wszystko, co warto o nich wiedzieć

opony wózek widłowy gdzie kupić sklep

Odpowiednia eksploatacja wózka widłowego polega nie tylko na dbaniu o jego jednostkę napędową czy układ hydrauliczny, służący do podnoszenia i transportowania kolejnych elementów. Jeżeli chcesz cieszyć się efektywnie pracującym urządzeniem, musisz posiadać również odpowiednie opony do wózka widłowego. Kiedy należy je zmieniać? Jak dostosować odpowiedni rozmiar? Podpowiadamy!

Opony do wózka widłowego to niezwykle istotny element konstrukcji tego rodzaju pojazdu. Bardzo często muszą przyjąć one na siebie spory ciężar i jednocześnie poruszać się z nim, balansując środek ciężkości wózka. Z tego względu dbaj o dobrą kondycję opon i zmieniaj je w razie potrzeby.

Kiedy należy zmieniać opony do wózka widłowego?

Opony do wózka widłowego są co do zasady elementami eksploatacyjnymi, które zmienia się po uszkodzeniu. Nie musisz więc patrzeć na ich bieżnik czy przebieg. W przeciwieństwie np. do pojazdów osobowych, wózki widłowe nie wyjeżdżają na drogę i lekkie zdarcie opony nie spowoduje np. zagrożenia w ruchu.

Niekiedy wymiana opony jest jednak konieczna. Dotyczy to sytuacji, gdy opona pneumatyczna np. pęknie lub nie będzie trzymała powietrza. Zbyt niskie ciśnienie może doprowadzić do zachwiania równowagi z ładunkiem lub trudności w poruszaniu się. Do zmiany opony musi zmobilizować Cię też każde wybrzuszenie (niezależnie czy chodzi o bok czy czoło opony) czy też zdarcie boku.

Jak wybrać oponę do wózka widłowego?

Na początku wybierz czy ma ona być elastyczna czy pneumatyczna. Pierwsza zapewnia wyższą wytrzymałość i dłuższą żywotność, natomiast zaletą drugiej jest lepsza przyczepność i odporność na działanie wózka w terenie, a także ograniczenie nacisku ciężaru na oś wózka. Ciekawym rozwiązaniem są opony superelastyczne, których praktycznie nie da się przebić. Te stosowane są w miejscach o podwyższonym ryzyku takiego zdarzenia. Na rynku dostępne są jeszcze opony radialne i diagonalne, które stosuje się w zależności od wykorzystania wózka.

Po wybraniu typu opony musisz skonkretyzować jej rozmiar (najlepiej zbliżony do oryginału), bazując na szerokości, wielkości i grubości danej opony. W ten sposób z jednej strony dobierzesz ogumienie dostosowane do Twoich potrzeb, a z drugiej takie, które pasuje do określonego wózka.
Na koniec pamiętaj, aby wybierać wyłącznie sprawdzone opony, pochodzące od uznanych i cenionych producentów. Tylko w ten sposób możesz oczekiwać długiej eksploatacji i działania w różnych warunkach.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top