News

Paweł Poncyljusz ostro komentuje dofinansowanie przez rząd HSW i Autosanu

paweł poncyljusz hsw autosan

Paweł Poncyljusz/HSW/Autosan. Polityk Paweł Poncyljusz , wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego KO, tak dzisiaj skomentował zamiar dofinansowania przez rząd Huty Stalowa Wola i Autosanu.

Poniżej prezentujemy jego wpis w mediach społecznościowych

To będzie dłuższa nitka o pieniądzach dla Huty Stalowa Wola #HSW! Mateusz Morawiecki obiecał prawie 2 mld zł (600 mln +1,2 mld) dla HSW, ale istotna część pierwszej transzy prawdopodobnie pójdzie na pokrycie długów w wyniku złego zarządzania przez pisowskich nominatów w firmie i spółkach podległych.

W październiku 2022 r. HSW ratowało budżet Miasto Stalowa Wola kierowanego przez złote dziecko #PiS Nadbereżny Lucjusz. Początkowo miasto miało odzyskać udziały HSW w spółce wod-kan na terenie strefy, a w zamian miasto miało przekazać swoje grunty do HSW. Kwoty obu transakcji – ok 40 mln.

Wszystko zatrzymało się na wpłacie przez HSW 40 mln zł do miasta, a teraz potrzebna jest dotacja z budżetu państwa pod płaszczykiem rozbudowy potencjału obronnego, aby pokryć niespełnione obietnice. To jest ukryte finansowanie nieudolnych rządów prezydenta Stalowej Woli.

Warto pamiętać o fatalnej sytuacji finansowej w Autosan S.A. Kupno tej firmy przez Polska Grupa Zbrojeniowa SA, na którą nigdy nie było pomysłu kosztowało podatników już setki milionów i właśnie

Mateusz Morawiecki przywiózł kolejny worek ze 100 mln zł na pokrycie długów.

Autosan od 2020 r. męczy się z kontraktem za 166 mln na 90 autobusów LNG (59 czeka na dostawę) dla Warszawy i grożą mu kary na ponad 40 mln. Autosan w 2022 nie był w stanie wystartować w przetargu na 15 autobusów dla wojska co pokazuje jakie są tam realne zdolności produkcyjne.

Pierwszy pomysł to wykupienie upadłej fabryki chińskiego LiuGong aby Nadbereżny Lucjusz mógł się chwalić że uratował miejsca pracy. Za to HSW przez kolejne lata będzie się zajmował restrukturyzacją bankruta zamiast produkować sprzęt wojskowy.

Istnieje również ryzyko, że z tej dotacji rządowej, HSW miało by finansować budowę hali sportowo-widowiskowej, którą wymyślił sobie prezydent Stalowej Woli. Pieniądze na przemysł obronny mają iść na zbrojenia, a pieniądze na halę niech dają Przemysław Czarnek lub Kamil Bortniczuk.”

O temacie dofinansowania HSW i Autosanu pisaliśmy tutaj –> dofinansowanie HSW/Autosan

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top