Inwestycje

Podkarpackie: ponad 66 mln zł na poprawę bezpieczeństwa na drogach

podkarpackie rfrd
fot. PUW w Rzeszowie

Ponad 66 mln zł otrzymało województwo podkarpackie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na zadania poprawiające bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu.

Dzięki tym pieniądzom zrealizowanych zostanie ponad 90 inwestycji.

Jak powiedziała w piątek na konferencji w Rzeszowie wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, za ponad 66 mln zł zrealizowanych zostanie 41 zadań powiatowych i 52 zadania gminne. „Dofinansowanie, które otrzymały samorządy wynosi 80 proc. inwestycji” – dodała.

Pomoc finansową skierowano przede wszystkim na inwestycje, które zakładają przebudowę lub remont przejść dla pieszych, ścieżek dla rowerów czy przebudowę przystanków kolejowych.

Jak podała Leniart, łączna planowana kwota wsparcia z Funduszu Rozwoju Dróg dla województwa w 2023 r. wyniesie ponad 300 mln zł.

„A od momentu wprowadzenia Funduszu kwota dofinansowania dla samorządów gminnych i powiatowych naszego województwa przekroczyła 1,1 mld zł. Są to dane, które pokazują, jak dobrym instrumentem wsparcia jest ten program i jak chętnie korzystają z niego samorządowcy z Podkarpacia, dbając o jakość dróg publicznych na terenie naszego województwa” – zaznaczyła Leniart.

Obecny na konferencji dyrektor wydziału infrastruktury Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Krzysztof Sopel dodał, że w ramach złożonych wniosków, które otrzymały dofinansowanie powstanie 52 km chodników i dróg rowerowych, z czego 29 km na drogach gminnych i 23 km na drogach powiatowych. Powstanie też 86 nowych przejść pieszych, 41 na drogach gminnych i 45 na drogach powiatowych.

Z RFRD w latach 2019-2022 na Podkarpaciu zrealizowano łącznie 880 zadań, w ramach których zmodernizowano ponad 1150 km dróg gminnych i powiatowych oraz wybudowano lub przebudowano 290 przejść dla pieszych.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top