Praca

Przedsiębiorcy z Podkarpacia mają prawie 1500 ofert pracy. Kogo szukają?

praca oferty podkarpackie

Ponad 500 przedsiębiorców z Podkarpacia zadeklarowało chęć zatrudnienia m.in. obywateli Ukrainy na niemal 1,5 tys. stanowiskach pracy.

Są to oferty pracy dla mężczyzn i dla kobiet – poinformował PAP we wtorek Krzysztof Powrózek z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.

Z danych na koniec kwietnia br. wynika, że poszukiwani są przede wszystkim kierowcy, operatorzy koparko-ładowarek, wózków widłowych i jezdniowych oraz spawacze – ze znajomością języka polskiego w stopniu podstawowym.

„Dla mężczyzn są oferty głównie w branży budowlanej, przemysłowej, metalowej, samochodowej, transportowej, w branży związanej z obróbką drzewną, poszukiwani są spawacze, ślusarze, operatorzy koparek, pracownicy przemysłu mięsnego i hydraulicy” – wymienił Powrózek.

Dla kobiet oferty są głównie w branży fizjoterapeutycznej, gastronomicznej, hotelarskiej, kosmetycznej, rolniczo-sadowniczej, handlowej, gospodarczej, krawieckiej i fryzjerskiej.

Jak podkreślił przedstawiciel WUP, na podkarpackim rynku pracy jest również zapotrzebowanie na farmaceutów, pielęgniarki, stomatologów, pomoc stomatologiczną, fizjoterapeutów, specjalistów z branży IT i przedszkolanki.

Na koniec kwietnia br. w podkarpackich powiatowych urzędach pracy zostało zarejestrowanych jako bezrobotnych lub poszukujących pracy 1243 obywateli Ukrainy.

Powrózek poinformował, że za pośrednictwem powiatowych urzędów pracy otrzymało skierowanie do pracy 336 obywateli Ukrainy.

„Z kolei z informacji, jakie mają obowiązek składać przedsiębiorcy do powiatowych urzędów pracy, w związku z art. 22 specustawy, czyli powiadamiania o powierzeniu wykonywania pracy przez obywateli Ukrainy w ciągu 14 dni od dnia zatrudnienia wynika, że 1309 obywateli Ukrainy podjęło pracę” – podkreślił.

Jak poinformował Powrózek, z danych WUP wynika, że na Podkarpaciu legalną pracę od początku roku podjęło 8078 obywateli Ukrainy.

„Wśród uciekinierów pozostają w Polsce głównie kobiety, osoby młode i dzieci. Mężczyźni wrócili lub powracają na Ukrainę jako poborowi. Dlatego na rynku pracy deficyt będzie zwiększał się w zawodach związanych z transportem, budownictwem, w dorywczych pracach w rolnictwie, wymagających siły fizycznej” – zauważył.

Uchodźcy z Ukrainy – podkreślił Powrózek – mimo bliskiego sąsiedztwa często wybierają inne regiony, gdzie występują większe możliwości uzyskania pracy lub na lepszych warunkach.

„Uchodźcy z zachodniej Ukrainy bardzo dobrze przystosowują się do polskich warunków, również ze względu na częstą wśród nich znajomość języka polskiego. Osoby uciekające z terenów wschodniej Ukrainy często wymagają szkoleń językowych. Istotne są również praktycznie posiadane umiejętności” – dodał.

Zdaniem Powrózka jednym z problemem jest również nostryfikacja dyplomów specjalistów, którzy trafiają do Polski z Ukrainy.

Według szacunków w kwietniu 2022 r. na Podkarpaciu zanotowano spadek liczby bezrobotnych o 2478 osób w porównaniu z liczbą bezrobotnych w marcu br.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top