Poradnik

Przewlekła niewydolność żylna – czym jest?

niewydolność żylna sklep medyczny medwil

To jedno z najczęstszych schorzeń układu naczyniowego, które dotyka zdecydowanie większą liczbę kobiet, niż mężczyzn. To problem, który nie tylko jest estetycznym i widocznym mankamentem, na co najczęściej zwracamy uwagę, ale także niebezpiecznym problemem zdrowotnym. Dotyczy najczęściej kończyn dolnych. Nieleczone schorzenie może prowadzić nawet do kalectwa.

Może zależeć zarówno od czynników wrodzonych jak i nabytych. Podczas choroby dochodzi do uszkodzeń zastawek, które znajdują się w naczyniach żylnych. Prowadzi to do cofania się krwi, napierania na naczynia krwionośne. Potem jej powrót do krążenia głębokiego jest utrudniony.

Niewydolność żylna kończyn dolnych – jakie są jej przyczyny?

Przyczyny żylaków kończyn dolnych są bardzo złożone. Na żylaki kończyn dolnych mają wpływ pewne czynniki, które sprawiają, że pacjent ma predyspozycje do nich.

Jednym z nich są podobne przypadki w rodzinie. Jeżeli żylaki na kończynach dolnych występowały także u naszych mam czy babć warto wprowadzić leczenie zachowawcze, które może uchronić przed poważnym przebiegiem. Faktem jest, że schorzenie to dotyka zdecydowanie częściej kobiety niż mężczyzn. Choć prawdopodobieństwo jej występowania rośnie wraz z wiekiem, to może dotykać pacjentów w różnym wieku. Czynnikiem, który znacznie przyspiesza występowanie schorzenia jest ciąża oraz uczucie ciężkości nóg, które nam wtedy towarzyszy. Niewydolność zastawek żylnych to zaawansowana forma, która dotyka nielicznych. Jednak wpływ mają na nią także dodatkowe czynniki jak:

  • praca w pozycji stojącej lub siedzącej. Zbyt długie utrzymywanie jednorodnej pozycji sprawia, że odpływanie krwi z naczyń kończyn dolnych jest utrudniona.
  • nie bez znaczenia pozostaje nadwaga i otyłość
  • stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych może przyczynić się do nawracających stanów zapalnych żył

Przewlekła niewydolność żylna to choroba, na którą wpływ ma wiele czynników. Jeżeli występuje więcej niż jeden czynnik to zdecydowanie zwiększa ryzyko rozwinięcia się przewlekłej niewydolności żylnej.

Powikłania przewlekłej niewydolności żylnej

Najważniejsze jest przyjrzenie się profilaktyce przewlekłej niewydolności żylnej, gdyż nieleczone schorzenie może prowadzić do poważnych konsekwencji takich jak: żylaki, stwardnienia skórno-tłuszczowe, zapalenia żył oraz żył głębokich.

W sklepie medwil możesz zakupić niezbędne produkty do profilaktyki niewydolności żylnej, a także: pulsoksymetry dla dzieci, parawan medyczny oraz stojaki do kroplówek.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top