Inwestycje

Rzeszów zdobył pieniądze na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki (PCLA)

rzeszów pcla podkarpackie centrum lekkiej atletyki
fot. Adam Lampart/Urząd Miasta Rzeszowa

Rzeszów/PCLA. Miasto ma już zabezpieczone pieniądze na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki.

PCLA ma powstać przy ul. Wyspiańskiego.

– Dzięki wsparciu i determinacji wielu osób udało się ten projekt, nie ukrywam bardzo trudny, dopiąć. Przez wiele lat wydawało się, że jest to inwestycja z gatunku tych, o których głównie się mówi. Nam udało się doprowadzić to zadanie do momentu, w którym mamy już zabezpieczone pieniądze, wybranego wykonawcę i możemy ruszać z realizacją Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki, które powstanie przy ul. Wyspiańskiego – mówił prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, podczas konferencji, która odbyła się w środę w ratuszu.

Wykonawcą będzie firma Betonox Construction z Sopotu, która złożyła w przetargu najatrakcyjniejszą ofertę – blisko 164 mln zł.

Jej zadaniem będzie w pierwszej kolejności opracowanie dokumentacji projektowej stadionu i następnie jego budowa.

Inwestycja ma być gotowa jesienią 2026 roku.

Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne (PCLA) powstanie w miejscu obecnego stadionu Resovii.

Będzie to inwestycja realizowana w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. To oznacza, że wybrany w przetargu wykonawca najpierw będzie musiał opracować dokumentację projektową i w oparciu o nią wybudować obiekt.

Stadion będzie pełnił funkcję centrum lekkiej atletyki. Obiekt ma być przystosowany do organizowania zawodów rangi mistrzostw Polski seniorów czy też mistrzostw Europy U23, U20, U18. Na jego wyposażeniu ma się znaleźć m.in. bieżnia 400-metrowa oraz kryta 150-metrowa, a także skocznie: do skoku w dal, wzwyż oraz o tyczce.

PCLA będzie mieć też funkcje piłkarskie. Finalnie ma spełniać kryteria licencyjne Ekstraklasy i rozgrywek klubowych UEFA.

Trybuny stadionu pomieszczą na zadaszonych miejscach siedzących minimum 7947 widzów. Sektor dla kibiców drużyny przyjezdnej ma stanowić co najmniej od 5 do 6 proc. pojemności stadionu. Na trybunach będzie wydzielony sektor rodzinny, kibiców drużyny gospodarzy, dla gości VIP oraz min. 50 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami. Boisko do gry w piłkę nożną będzie z trawy naturalnej, wyposażone w system nawadniania i podgrzewania.

Stadion będzie także przystosowany do organizacji koncertów.

rzeszów pcla podkarpackie centrum lekkiej atletyki

Wizaulizacja projektu Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki w Rzeszowie

rzeszów pcla podkarpackie centrum lekkiej atletyki

Wizaulizacja projektu Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki w Rzeszowie

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top