Inwestycje

Stacja kolejki wąskotorowej Przeworsk-Dynów odnowiona i oddana do użytku

stacja kolejka wąskotorowa przeworsk dynów
Fot. J. Pasierb

W Kańczudze oddana dziś została do oficjalnego użytku odrestaurowana stacja kolejki wąskotorowej Przeworsk-Dynów.

W budynku dworca znalazła się m.in. kasa biletowa, poczekalnia dla pasażerów i salka wystawowa.

Renowacji poddano także budynek magazynu spedycyjnego oraz dawnej wieży ciśnień, w której umieszczono niewielką ekspozycję techniczną, związaną z koleją, wykonany został także peron dla pasażerów.

Jak przypomniała podczas uroczystości minister Rodziny i Polityki Społecznej Anna Schmidt, na odnowienie stacji Kańczuga musiała czekać 40 lat. Jak uważa minister Schmidt, to jednak inwestycja która w perspektywie opłaci się również lokalnym przedsiębiorcom, poprzez budowanie kompleksowego produktu turystycznego – z atrakcjami okolicy, możliwością noclegu i spróbowania potraw miejscowej kuchni.

Wydarzenie w Kańczudze rozpoczął wjazd pociągu prowadzonego przez parowóz, sprowadzony na przeworską wąskotorówkę z kolejki w Środzie Wielkopolskiej.

Oprócz zwiedzania stacji na uczestników czekało wiele atrakcji – m.in. przejazdy ręczną drezyną, pokazy służb mundurowych i dmuchany plac zabaw dla dzieci.

Piknik na stacji kolejki w Kańczudze zakończył o 18.00 koncert zespołu Piersi.

Przypomnijmy, duże inwestycje w przeworską wąsktorówkę rozpoczęły się od roku 2019 kwotą 12 milionów złotych, w tej chwili osiągnęły one wartość już ponad 60 milionów złotych. Środki pochodzą z budżetu województwa podkarpackiego, rządowego programu inwestycji lokalnych oraz budżetu powiatu przeworskiego.

Remont i uruchomienie przejazdu konieczne jest jeszcze na zniszczonym podczas powodzi odcinku torowiska między Łopuszką Wielką a Jawornikiem Polskim.

stacja kolejka wąskotorowa przeworsk dynów

fot. Jerzy Pasierb

stacja kolejka wąskotorowa przeworsk dynów

fot. Jerzy Pasierb

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top