News

Ten dworek na Podkarpaciu może być Twój. Cena wywoławcza to 1 mln złotych

dworek wolica
fot. Powiat jasielski

Dworek/Wolica. Starostwo Powiatowe w Jaśle ogłosiło przetarg na sprzedaż historycznego Zespołu dworsko-parkowego w Wolicy.

Położony na malowniczym wzgórzu, w centrum wsi przy drodze z Jasła do Tarnowca, Zespół składa się z dworu, spichlerza dworskiego, postumentu kapliczki oraz parku z drzewostanem na działce o numerze ewidencyjnym 300/48 o powierzchni 1,6285 ha.

Nieruchomość ta, zarejestrowana w rejestrze zabytków przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, została ogłoszona do sprzedaży w celu przyspieszenia rozwoju regionu.

Dwór został zbudowany w latach 80. XIX wieku przez Apolinarego Przyłęckiego, herbu Szreniawa, który nabył dobra Wolicy w 1865 roku. Początkowo folwarczne założenie zostało przekształcone w rezydencję ziemiańską otoczoną parkiem krajobrazowym. Po drugiej wojnie światowej budynek służył jako dom kultury, a później Dom Dziecka do 2020 roku. Obecnie nieruchomość nie jest użytkowana.

dworek w Wolicy

fot. Powiat Jasielski

Murowany dwór, zachowujący pierwotną strukturę zabytkową, składa się z piwnic, parteru, pierwszego piętra i nieużytkowego strychu. Budynek posiada piękne detale architektoniczne, bogatą sztukaterię i urokliwą drewnianą werandę z oszkloną altaną. Wewnątrz zachowały się m.in. oryginalne schody z galerią i drewniane kasetony. Powierzchnia użytkowa wynosi 627 m².

Budynek spichlerza, użytkowany wcześniej jako administracja Domu Dziecka, a wcześniej jako mieszkanie pracownika, pierwotnie pełnił funkcję spichlerza. Jego powierzchnia użytkowa to 94,30 m².

Park, datowany najprawdopodobniej na XVIII i XIX wiek, ma prostokątny układ i obejmuje drzewa takie jak jesion wyniosły, dąb, modrzew europejski, kasztanowiec, lipa drobnolistna i brzoza. Obecnie skupiska starodrzewu występują głównie na obrzeżach, zwłaszcza dęby, a park otacza półnaturalny las od zachodu.

Dla zespołu dworsko-parkowego w Wolicy sporządzono dokumentację konserwatorską, która obejmuje opis i stan zachowania obiektu, możliwości adaptacji, program prac konserwatorskich oraz plany adaptacyjne dla potencjalnego nabywcy.

Cena wywoławcza nieruchomości wynosi 1 000 000,00 zł.

Przetarg odbędzie się 31 stycznia 2024 r. o godzinie 10:00 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Jaśle, ul. Rynek 18, pokój nr 339, III piętro.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Referacie Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Jaśle, ul. Rynek 18, od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:00, tel. (13) 44-864-74, e-mail: k.marek@powiat.jaslo.pl.

źródło: Powiat Jasielski

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top