Poradnik

Transport odpadów – kluczowe aspekty i regulacje dotyczące bezpiecznego transportu odpadów

transport odpady utylizacja

Proces przewozu ładunków wymaga niezawodnego sprzętu, doskonałej organizacji pracy oraz znajomości aktualnych przepisów prawnych. Istnieją jednak kategorie towarów, które potrzebują dodatkowych procedur i form asekuracji – doskonałym przykładem jest właśnie transport odpadów niebezpiecznych. Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas operowania tak wrażliwym i niebezpiecznych frachtem? Odpowiedź w dzisiejszej publikacji!

Transport odpadów – podstawowe informacje

Transport odpadów ma miejsce podczas przewozu produktu od miejsca wytworzenia do lokalizacji obiektu zajmującego się ich magazynowaniem, unieszkodliwianiem lub recyklingiem. Co będziemy zatem rozumieć pod pojęciem „odpady”?

W celu uzyskania definicji należy sięgnąć po Ustawę z dnia 14 grudnia 2012 roku o Odpadach. Zawarty w ustawie słowniczek definiuje odpad, jako każdą substancję lub przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do takiej czynności jest wręcz zobowiązany.

Mając na uwadze powyższą definicję, możemy wyróżnić przynajmniej kilka kluczowych rodzajów odpadów, których zagospodarowanie wymaga specjalistycznych urządzeń oraz sporego zasobu wiedzy i doświadczenia. Jednymi z rodzajów odpadów, które wpisują się w powyższą tezę będą z całą pewnością odpady medyczne oraz laboratoryjne, czyli „produkty” wytwarzane przy okazji udzielania świadczeń zdrowotnych czy przeprowadzania badań naukowych w tym obszarze – będą to zatem również chemikalia laboratoryjne i analityczne.

Grupę odpadów pozostającą w niewątpliwym związku z odpadami medycznymi są odpady weterynaryjne, wytwarzane przy okazji świadczenia usług tego rodzaju czy też prowadzenia badań w podobnym zakresie. Przepisy prawa przewidziały również inne kategorie odpadów o podobnym charakterze, takie jak m.in. odpady pochodzenia zwierzęcego, czy tzw. odpady spożywcze, powstające w toku bieżącej działalności podmiotów gastronomicznych lub placówek organizujących żywienie zbiorowe.

Nieocenione źródło informacji w tym zakresie stanowi Rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 2 stycznia 2020 roku w sprawie katalogu odpadów, które przedstawia obszerną listę odpadów sklasyfikowanych w poszczególne ich rodzaje. Tak zróżnicowany wachlarz różnego rodzaju substancji wymaga zastosowania właściwych i przede wszystkim w znacznej mierze różnych rozwiązań w zakresie gospodarowania poszczególnymi rodzajami odpadów, polegającego na ich bezpiecznej utylizacji, tj. co do zasady przetworzeniu lub unieszkodliwieniu.

Krajowe i międzynarodowe regulacje prawne w transporcie odpadami

Złożony charakter całego procesu transportu odpadów przekłada się na powstawanie konkretnych i coraz liczniejszych przepisów prawa. Poza wspomnianymi już krajowymi aktami prawnymi, warto wskazać w tym miejscu również takie akty prawne jak Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 7 października 2016 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów czy Ustawę z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych.

Pośród aktów prawnych o międzynarodowym charakterze, które zawierać będą regulacje działalności tego rodzaju, wskazać możemy m.in. Rozporządzenie (WE) nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów, ale także Konwencja Bazylejska o kontroli transgranicznego przemieszczania i usuwania odpadów niebezpiecznych. W przypadku transportu określonych towarów niebezpiecznych (takich jak np. poszczególne grupy odpadów medycznych) należy również uwzględnić regulacje zawarte w tzw. Umowie ADR.

W konsekwencji każdy transport odpadów powinien być analizowany w sposób indywidualny, tak aby możliwe było dostosowanie metod jego wykonania do bieżących wymogów prawnych. Aby nie pogubić się w legislacyjnym gąszczu wciąż mnożących się regulacji, warto rozważyć podjęcie współpracy z wykwalifikowanym operatorem logistycznym, posiadającym doświadczenie w zakresie transportu odpadów niebezpiecznych.

Jak zachować bezpieczeństwo w transporcie odpadów?

Istnieje kilka kluczowych elementów, których wymaga świadoma i odpowiedzialna utylizacja odpadów. Śląsk jest obszarem działalności o doskonałych praktykach w tym zakresie. Dlaczego?

Wszystko za sprawą specjalistów z EKOMED, którzy spełniają 3 najważniejsze warunki profesjonalnego przewozu odpadów. Pierwszą cechą profesjonalnej firmy jest wpis do BDO, czyli Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami. Wpis tego rodzaju stanowi potwierdzenie spełnienia określonych wymagań i restrykcji w zakresie treści wpisu, oraz jednocześnie wskazuje na profesjonalny charakter określonego przedsiębiorstwa.

Kolejnym warunkiem jest dochowanie wymogom w zakresie posiadania niezbędnych zezwoleń na transport odpadów. Należy jednak podkreślić, że wrażliwy charakter ładunku oznacza konieczność zapoznania się z wewnętrznymi przepisami danego kraju. Niektóre państwa posiadają bowiem indywidualne procedury, wprowadzone w celu zachowania pełnej kontroli i bezpieczeństwa przewozu.

Podstawa spełnienia trzeciego warunku sięga 1957 roku, kiedy to zawarta została międzynarodowa umowa przewozu drogowego towarów niebezpiecznych. Aktualizowana w cyklu dwuletnim umowa ADR standaryzuje mechanizm realizacji przewozów towarów niebezpiecznych, co w konkretnych przypadkach odnosi się również do odpadów, m.in. w zakresie posiadania wyspecjalizowanej i właściwie oznaczonej dedykowanej floty środków transportowych.

Podsumowanie

Wszystkie wspomniane aspekty bezpieczeństwa funkcjonujące w transporcie odpadów wymagają nie tylko wykorzystania dedykowanych środków transportu, ale przede wszystkim – wykwalifikowanych, doświadczonych i kompetentnych specjalistów w zakresie kompleksowej realizacji całego procesu. Jedynie współpraca z partnerem spełniającym przedstawione wymagania pozwoli nam uchronić się przed poważnymi konsekwencjami z powodu potencjalnie nieprawidłowej gospodarki odpadami, minimalizując ryzyko niepożądanych sankcji czy utraty reputacji przedsiębiorstwa.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top