Inwestycje

Trwa modernizacja przystanków autobusowych w Rzeszowie

rzeszów przystanek autobusowy
Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Rzeszów. Do końca roku potrwa kolejny etap modernizacji przystanków autobusowych w Rzeszowie.

Prace obejmują wymianę wiat oraz nawierzchni zatoczek.

Przystanki są modernizowane sukcesywnie od 2018 roku.

W dwóch pierwszych etapach zmodernizowano 176 przystanków. W trzecim wymieniono kolejnych 55 wiat. Prace prowadzono m.in. w rejonie ulic Krakowskiej, Kilara, Kopisto, Lubelskiej, Lwowskiej, Ofiar Katynia, Warszawskiej, Obrońców Poczty Gdańskiej, Podkarpackiej i Rejtana.

Czwarty etap, który właśnie jest realizowany obejmuje modernizację 77 przystanków. Inwestycja jest warta 16,8 mln zł i zostanie dofinansowana przez Unię Europejską.

Zadanie ma na celu przebudowę zatok autobusowych w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić podróżnym, przede wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, korzystanie z komunikacji miejskiej.

Nowe, przeszklone wiaty są wykonane według projektu, który zastosowano w poprzednich etapach. Konstrukcja jest lakierowana na szaro i pomarańczowo, na wyposażeniu każdego przystanku będzie podświetlany rozkład jazdy i oświetlenie wewnętrzne uruchamiane automatycznie przy wejściu pasażera. Zasilanie w energię elektryczną zapewnią tu panele fotowoltaiczne, które mają być częścią wiat. Wymiana krawężników na wklęsłe, wyposażenie peronów w kostkę integracyjną to działania jakie podejmowane są w celu ułatwienia podróży komunikacją miejską osobom niepełnosprawnym czy posiadającym drobne ograniczenia ruchowe.

Lista przystanków do modernizacji obejmuje m.in. lokalizacje przy ulicach: Budziwojskiej, Dąbrowskiego, Jana Pawła II, Kotuli, Kardynała Karola Wojtyły, Krogulskiego, Księżycowej, Leszka Czarnego, Olbrachta, Obrońców Poczty Gdańskiej, Przemysłowej, Sanockiej, Sikorskiego, Staromiejskiej, Św. Rocha, Trembeckiego, Wieniawskiego, Witolda i Zółkiewskiego.

Dodatkowo w 21 miejscach, gdzie nie zmieszczą się duże wiaty, zostaną zamontowane pylony z gablotą na rozkład jazdy.

Część przystanków została już zmodernizowana, na pozostałych, jak np. przy ul. Wiktora prace właśnie trwają.

źródło: UM Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top