News

W Stalowej Woli powstała pierwsza nowoczesna wiata przystankowa

wiata przystankowa stalowa wola
fot. UM Stalowa Wola

Stalowa Wola/Wiata przystankowa. Nowoczesne wiaty z różnorodnymi systemami roślinności pełnią ekologiczne funkcje przez cały rok.

Otaczająca je roślinność ma na celu wspieranie procesu oczyszczania powietrza z emisji samochodowych oraz innych zanieczyszczeń, gromadzenie deszczówki, tworzenie miejskich enklaw dla owadów zapylających i ptaków, a także obniżanie temperatury w upalne dni.

Zastosowane w „zielonych przystankach” trwałe, odporne na warunki atmosferyczne materiały gwarantują ich wytrzymałość.

Na wiatach znajduje się herb miasta, nazwa lokalizacji, numery linii autobusowych, oraz gablota informacyjna, która służy do umieszczania rozkładów jazdy i ogłoszeń. Dodatkowo, na dachu obok roślinności zastosowano system małej retencji drenażowej i panele fotowoltaiczne.

Ciekawostką jest, że wiaty są w pełni samowystarczalne dzięki komputerowo sterowanemu systemowi nawadniania zielonej ściany i oświetlenia, w tym gabloty informacyjnej. Sterowniki umożliwiają cykliczne i automatyczne uruchamianie pompy wody do nawadniania roślinności, monitorowanie stanu zbiornika na wodę, a w razie potrzeby wysyłają powiadomienia na dedykowaną aplikację.

Na ścianach przystanków można zobaczyć różnorodne gatunki roślin, takie jak geranium, pachysandra, bergenia, oraz bluszcz w donicach. Na dachu natomiast kwitną rozchodniki: album, spurium i reflexum. Dodatkowo, przystanki zostały wyposażone w elementy małej architektury, takie jak ławki i kosze na śmieci.

Nowe „zielone przystanki” w Stalowej Woli stanowią modelowy przykład, jak powinna wyglądać ekologiczna infrastruktura pasażerska, nadając nowy charakter ulicy Okulickiego. Jeśli tego typu inicjatywy spotkają się z pozytywnym odbiorem mieszkańców, istnieje możliwość, że podobne konstrukcje pojawią się także w innych częściach miasta.

źródło: UM Stalowa Wola

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top