News

W Stalowej Woli znowu można wyrobić paszport. Sprawdź godziny otwarcia

punkt paszportowy stalowa wola
fot. PUW w Rzeszowie

Stalowa Wola/Paszport. Od dziś w Stalowej Woli, a dokładniej w odrestaurowanym budynku dworca PKP Rozwadów, można wyrobić paszport.

Mieszkańcy powiatu stalowowolskiego i niżańskiego w celu uzyskania dokumentu nie będą musieli, jak dotychczas, fatygować się do Tarnobrzega czy Rzeszowa. Punkt wraca do hutniczego grodu po 17 latach.

To ważny dzień dla mieszkańców Stalowej Woli, Niska, powiatu stalowowolskiego, leżajskiego i niżańskiego. Jako urząd, chcemy być bliżej mieszkańców, bliżej ludzi. To kolejny po otwartym w październiku w Sanoku, Terenowy Punkt Paszportowy w regionie. Przykład tamtego miasta pokazuje, jak duże wśród mieszkańców jest zainteresowanie tego typu usługą – mówił wicewojewoda Radosław Wiatr.

Od 2006 roku, aby uzyskać paszport, mieszkańcy Stalowej Woli byli zmuszeni dwukrotnie podróżować do Tarnobrzega lub Rzeszowa. Dzięki inicjatywie Wojewody Podkarpackiego i zaangażowaniu Prezydenta Miasta Stalowa Wola, rusza działalność Terenowego Punktu Paszportowego w Stalowej Woli.

Ustanowienie nowego punktu to oczekiwana od wielu lat decyzja, szczególnie w kontekście większej mobilności Polaków i wzrastającej potrzeby uzyskania paszportu.

Obserwujemy od wielu lat wzrost liczby wydawanych dokumentów w województwie. Wojewoda Podkarpacki wydał ich ponad 40 tys. w 2022 roku, ponad 51 tys. w 2021 roku, 112  tys. w 2022 roku, a od 1 stycznia do 30 listopada 2023 roku zostało wydanych już 88 354 paszportów – wyliczał Marcin Zaborniak, dyrektor generalny PUW.

Miejsce jest nowoczesne i przyjazne mieszkańcom. Wszyscy, którzy tu przyjdą będą obsługiwani w komfortowych warunkach. Jako samorządowcy zabiegaliśmy mocno, aby punkt paszportowy otworzyć w stalowej woli – dodał Stanisław Sobieraj, przewodniczący rady miejskiej.

Dotrzymaliśmy słowa – nie krył radości prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny.

Dodał, że ponowne uruchomienie punktu po kilkunastu latach, było jednym z największych oczekiwań zgłaszanym przez mieszkańców Stalowej Woli.

To biuro zostało przygotowane tak, aby kompleksowo świadczyć usługi na rzecz naszych mieszkańców. Oprócz biura paszportowego uruchomiliśmy filie urzędu miasta – punkt obsługi mieszkańców – dodał prezydent.

Zaznaczył, że od dziś będzie tam można złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, załatwić sprawy z zakresu gospodarki odpadami, z zakresu podatkowego. Natomiast kolejne usługi będą uruchamiane wraz z rozwojem biura.

Wszystkie standardowe procedury związane z wydaniem dokumentu paszportowego, zgłoszeniem utraty paszportu czy wyrażeniem zgody na wydanie paszportu dla małoletniego dziecka w innym województwie lub konsulacie będą teraz dostępne na miejscu. Wojewoda, w ramach swoich kompetencji, zapewni obsługę kadrową, zatrudni dwóch pracowników na pełnych etatach, a Urząd Miasta Stalowa Wola udostępnił lokal oraz niezbędny sprzęt informatyczny.

Przy uwzględnieniu populacji powiatów stalowowolskiego i niżańskiego oraz liczby paszportów wydawanych przed zaprzestaniem działalności punktów w Stalowej Woli i Nisku, prognozuje się, że w ciągu roku kalendarzowego Terenowy Punkt Paszportowy obsłuży nawet 8 tys. osób.

stalowa wola paszport gdzie wyrobić godziny

fot. PUW Rzeszów

Siedziba Punktu Paszportowego znajduje się w zmodernizowanym, zabytkowym dworcu kolejowym Stalowa Wola Rozwadów przy ul. Dąbrowskiego 15.

Obsługa interesantów będzie prowadzona w poniedziałki i środy w godzinach 9.00 – 15.15, we wtorki 10.00 – 17.45, a w czwartki i piątki 8.00 – 15.15.

źródło: PUW Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top