News

W Ulanowie flisacy świętowali wpisanie tradycji flisackich na listę UNESCO

flisacy tradycje flisackie ulanów lista
Fot. R. Pytka

Ulanów. Dziś w sposób szczególny dzień swej patronki – święto świętej Barbary – świętowali w Ulanowie flisacy z całej Polski.

Uroczystości miały wyjątkowy charakter bowiem dodatkowym powodem do radości było wpisanie tradycji flisackich na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

W uroczystości licznie uczestniczyły rodziny flisaków rozsiane po całym świecie, a gratulacje składali przyjaciele ulanowskich flisaków z Gdańska, Torunia, Krakowa, Sandomierza a także z różnych miejscowości na Śląsku.

Była także delegacja Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich na Rzece Dunajec. Prezes tej organizacji Jerzy Regiec powiedział, że to wyróżnienie jest ukoronowaniem wieloletniej pracy i jest dumny, że wieloletnie kontakty z ulanowskimi flisakami zaowocowały współpracą i przyjaźnią.

Podczas uroczystości Ewa Draus Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego przekazała informację, że sukces jakim jest uzyskanie wpisu na listę UNESCO powoli teraz na wspólną realizację wielu przedsięwzięć promujących nasz region i tę wielowiekową tradycję. Będzie to też okazja aby nastąpił dalszy rozwój branży turystycznej w regionie.

Tradycja flisacka w Ulanowie znana jest od XVI wieku a decyzja o wpisaniu na na listę UNESCO pozwoli jeszcze bardziej ją kultywować i rozpowszechniać.

flisacy tradycje flisackie ulanów lista

fot. R. Pytka

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top