Poradnik

4 podstawowe etapy prawidłowego wykonania izolacji natryskowej, czyli ocieplanie pianą poliuretanową od A do Z 

ocieplenie domu pianka

Właściwa ochrona budynku przed nieprzewidzianą utratą ciepła ma istotne znaczenie przede wszystkim dla comiesięcznych kosztów eksploatacyjnych, a także dla komfortu cieplnego mieszkańców. Izolację ścian, fundamentów, posadzek i dachów wykonuje się na różne sposoby, jednak najwyższą wydajność oraz najkrótszy czas realizacji z zachowanie najlepszych parametrów termicznych zapewnia obecnie izolacja natryskowa. Piana poliuretanowa to świetna alternatywa dla standardowych metod dociepleniowych. Poznaj główne etapy aplikacji piany PUR.

Skuteczny sposób na obniżenie kosztów

Piana natryskowa powstaje z połączenia żywic zawierających poliole z izocyjanianem. Na skutek reakcji chemicznej powstaje płynna substancja o strukturze pęcherzykowej, która w głównej mierze odpowiada za jej właściwości termiczne.

Piana poliuretanowa aplikowana jest pod ciśnieniem, co pozwala nanieść warstwę izolacji w każdy zakamarek ocieplanej powierzchni. Izolacja natryskowa doskonale utrzymuje ciepło, zachowując przy tym wysoką odporność termiczną w szerokim zakresie temperatur. Piana PUR nie topi się, eliminuje ryzyko powstawania mostków termicznych ze stuprocentową skutecznością i nie pozwala na utratę żadnych nadwyżek ciepła. Efektem tego są niższe koszty ogrzewania, które mogą zmaleć nawet o połowę.

ocieplenie dom pianka natrysk

Etapy wykonania izolacji natryskowej

Do wykonania izolacji natryskowej niezbędne są specjalistyczne maszyny do piany PUR, a także wiedza i odpowiednie umiejętności. Dlatego ocieplanie tą metodą powinno być wykonywane wyłącznie przez profesjonalne firmy specjalizujące się w tej dziedzinie. Należy pamiętać, że samodzielne ocieplanie budynku metodą natryskową może być niebezpieczne, a także nie zagwarantuje wykonania prawidłowej izolacji.

Etap 1 – polega na przygotowaniu powierzchni pod warstwę izolacji, a także zabezpieczenie miejsca wykonywania prac dociepleniowych. Warto sprawdzić poziom wilgotności podłoża oraz jego czystość. Jeżeli powierzchnia jest tłusta lub zanieczyszczona, warstwa izolacyjna może nie uzyskać odpowiedniej przyczepności. Należy również zabezpieczyć okna, sprzęty znajdujące się w pomieszczeniu, podłogi oraz inne miejsca niepoddawane izolacji przed zabrudzeniem pianką. W tym celu można użyć np. folii malarskiej.

Etap 2 – to dokładne sprawdzenie wydajności działania maszyny do piany PUR oraz ustawienie odpowiednich jej parametrów (ciśnienia, temperatury). Następnie można przystąpić do wymieszania składników pianki i rozpoczęcia właściwej izolacji natryskowej za pomocą pistoletów i agregatów.

izolacja ocieplenie maszyna PUR

Etap 3 – to nanoszenie odpowiedniej grubości warstwy izolacyjnej na wybraną powierzchnię. Po naniesieniu pierwszej warstwy i jej wyschnięciu należy nałożyć drugą, aż osiągnięta zostanie docelowa grubość izolacji. Piana po naniesieniu pęcznieje, dokładnie wypełniając wszystkie zakamarki. Można ją aplikować na drewniane deski, płyty OSB, blachę, membrany, beton oraz cegłę.

Etap 4 – to w zasadzie końcowa kosmetyka. Wykonuje się wówczas ścięcie nadmiernej ilości wyschniętej już piany tam, gdzie jest jej za dużo. Później pozostaje tylko wyczyszczenie i złożenie sprzętu i posprzątanie zaizolowanego pomieszczenia.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top