Poradnik

Ile kosztuje pozwolenie na budowę domu? Kto wydaje pozwolenie na budowę ?

Ile kosztuje pozwolenie na budowę domu? Kto wydaje pozwolenie na budowę ? 1

Budowa domu to jedna z ważniejszych decyzji i wydatków w życiu. Przygotowania do realizacji trwają często latami. Zaczynając od wyboru miejsca budowy, projektu po załatwianie formalności. Dla znacznej liczby inwestorów głównym czynnikiem wyboru są koszta. Planując budowę domu jako koszty często uwzględniamy jedynie materiały i opłacenie wykonawcy. Należy jednak pamiętać, że zanim rozpoczniemy prace budowlane czeka nas niejednokrotnie długi proces związany z załatwieniem formalności. Załatwianie spraw urzędowych, wszelkie pozwolenia są nie tylko czasochłonne, ale stanowią spory wydatek, który nie jest uwzględniony w kosztorysie. Poniżej przedstawione zostały orientacyjne koszty uzyskania pozwolenia na budowę.

Formalności związane z budową domu

Kiedy posiadamy już działkę oraz projekt budowlany możemy rozpocząć realizację działań mających na celu uzyskanie pozwolenia na budowę domu. Do tego etapu poniesiemy koszty związane z wykonaniem badań geotechnicznych gruntu, około 1,5 tysiąca złotych oraz projektu od 2 tysięcy złotych za gotowy projekt do nawet 15 tysięcy złotych za projekt indywidualny. Aby uzyskać pozwolenie na budowę potrzebnych jest jeszcze:

– Projekt adaptacji budynku. Niezbędny jest w przypadku dokonywania zmian w gotowym projekcie np. podwyższenie domu, zmiana lokalizacji lub wielkości okien.

– Projekt zagospodarowania terenu uwzględniający wymiary obiektów, charakterystyczne rzędne, wzajemną odległość od siebie i granic działki. Koszt projektu zagospodarowania razem z projektem adaptacji budynku wynosi około 1000-1500 złotych.

– Projekt instalacji elektrycznej to wydatek rzędu około 1500 złotych.

– Projekt instalacji wodno-kanalizacyjnej koszt od 500 do 2000 złotych.

– Projekt instalacji grzewczej za który zapłacimy około 500-200 złotych.

– Mapki geodezyjne za która zapłacimy około 500 złotych.

Mając powyższe dokumenty można złożyć wniosek o pozwolenie na budowę domu. Wniosek można pobrać w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Razem z wnioskiem należy dostarczyć komplet dokumentów: projekt budowlany, potwierdzenie ze stosownego urzędu o posiadaniu przez projektanta uprawnień do projektowania domów, oświadczenie inwestora o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Komplet dokumentów należy złożyć w starostwie powiatowym na terenie którego znajduje się działka. Urząd najczęściej w okresie jednego miesiąca wydaje pozwolenie na budowę. Jeżeli w ciągu 14 dni od doręczenia decyzji żadna ze stron nie wniesie odwołania, decyzja staje się ostateczna. Od tej chwili inwestor powinien rozpocząć budowę w ciągu 3 lat, po upływie tego terminu pozwolenie starci wonność.

Powyższy wariant zakłada, że działka znajduje się na obszarze skanalizowanym. Jednak znaczna część obszaru kraju nie posiada kanalizacji sanitarnej. W takiej sytuacji inwestorzy muszą skorzystać z rozwiązań alternatywnych: szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Uwzględniają koszt eksploatacji zdecydowanie bardziej opłaca się zainwestować w przydomową biologiczną oczyszczalnię ścieków. Już na etapie projektu domu warto uwzględnić budowę przydomowej oczyszczalni ścieków i razem z pozwoleniem na budowę otrzymać pozwolenie na montaż własnej oczyszczalni.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top