Poradnik

Co warto wiedzieć o podatku CIT?

CIT

Podatki PIT, CIT, VAT to stały element naszego życia. Każdego roku, miliony obywateli składa swoje deklaracje PIT. Podobny obowiązek spoczywa również na firmach. W poniższym tekście postaramy się przybliżyć temat podatku od firm i odpowiedzieć na kilka pytań m.in. czym jest CIT, kto jest zobowiązany do jego płacenia, oraz kto jest zwolniony z podatku na mocy obowiązujących przepisów?

Czym jest ów podatek CIT?

Chcąc odpowiedzieć na tytułowe pytanie czym jest CIT, musimy zacząć od samego początku, a więc od wyjaśnienia samego skrótu CIT. To angielski zwrot „Corporate Income Tax”. Przekładając na język polski, oznacza nic innego jak podatek od osób prawnych, spółek kapitałowych oraz komandytowo-akcyjnych.

Ustawa o CIT ma blisko 30 lat

Podatek CIT nie jest nowością. Pojawił się w Polsce zaraz po przemianach ustrojowych w 1989 roku. Ustawa, która reguluje jego naliczanie powstała w 1992 roku i z różnymi zmianami, poprawkami obowiązuje do dziś.
Co ciekawe, aż do 2017 roku istniała jedna stawka podatku w wysokości 19%. W roku 2017 weszła w życie poprawka wprowadzająca preferencyjną stawkę w wysokości 15%, dla tzw. mniejszych podmiotów, a dwa lata później w 2019 zredukowano ją do 9%. W ten sposób pomiędzy główną a preferencyjną stawką powstała różnica aż 10%. Z preferencyjnej stawki korzystać mogą nowo powstałe podmioty oraz takie, które w poprzednim roku podatkowym osiągnęły przychód niższy niż 1,2 mln euro.

CIT

Kiedy i w jakiej formie składa się deklarację CIT-8?

Do złożenia zeznania CIT-8 zobowiązane są osoby prawne, spółki kapitałowe oraz spółki komandytowo-akcyjne mające swoje siedziby na terytorium Polski. Rozwój e-administracji, jaki dokonał się w Polsce w ostatnich latach sprawił, że obecne składanie zeznań możliwe jest wyłącznie drogę elektroniczną. Podatek Cit musi być rozliczony w ściśle określonym terminie. Podmioty do tego zobowiązane mają na to trzy miesiące, licząc od daty zakończenia roku podatkowego. Zazwyczaj jest to więc 31 marca roku następnego. Wyjątkiem od tej reguły, są sytuacje, w których 31 marca wypada w dzień wolny od pracy. Wówczas ostateczna data na złożenie deklaracji ulega przesunięciu. Więcej szczegółów na temat podatku CIT znaleźć można na https://grupaeurocash.pl/blog

Podatki CIT

Kto jest zwolniony z podatku CIT?

Pomimo iż rodzi to wiele kontrowersji nie wszyscy podatnicy są traktowani jednakowo. Nie inaczej jest w przypadku podatku CIT. Ustawa o podatku wyraźnie określa, które podmioty są zwolnione z jego opłacania.
Lista jest długa, dlatego wymienimy tylko najważniejsze z nich:
– Skarb Państwa,
– Narodowy Bank Polski,
– Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
– Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
– Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
– Narodowy Fundusz Zdrowia,
– Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Jak widać z powyższej listy, podmiotów uprzywilejowanych jest sporo. Podatek CIT jak każdy inny wymaga bieżącej znajomości zmieniających się przepisów. Z pewnością warto w tym zakresie posiłkować się fachową pomocą księgowych.

 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top