Praca

Czy będzie czternasta emerytura w 2022 roku?

czternasta emerytura 14 czternastka 2022

Czternasta emerytura była wypłacana jednorazowo, w tej chwili nie ma decyzji jak będzie w tym roku, być może zapadnie decyzja o wypłacie tego świadczenia, to zależy od stanu budżetu – powiedział w poniedziałek wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

W sobotę w TVP Info minister finansów Tadeusz Kościński był pytany, czy w tym roku utrzymane będą 13. i 14. emerytury. „Czternastej emerytury nie będzie w tym roku, ja jestem od polityki fiskalnej, to nie w naszej kompetencji, żeby decydować. (…) O ile mi wiadomo, to czternastki nie będzie w tym roku” – powiedział Kościński.

Terlecki pytany w poniedziałek przez dziennikarzy w Sejmie, dlaczego nie będzie w tym roku wypłaconej czternastej emerytury odparł: „Emerytura czternasta była emeryturą jednorazowo wypłacaną, natomiast nie ma w tej chwili decyzji, jak będzie w tym roku. Być może zapadnie taka decyzja (o wypłacie świadczenia), to zależy od stanu budżetu”.

Zaznaczył, że 13. emerytura jest oczywiście utrzymana, a co do 14. decyzje zapadną.

Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska podkreśliła, że „emeryci doskonale wiedzą, że nikt nie zrobił dla nich tyle jak rządy PiS”. „To my dostrzegliśmy tę grupę społeczną, w tej chwili nadrabiamy te straty, które były czynione na ich niekorzyść przez dekady przez naszych poprzedników (…). Nie ustajemy we wspieraniu tej grupy społecznej” – powiedziała.

Czternasta emerytura była jednorazowo wypłacona w 2021 r. – jesienią dodatkowe świadczenie otrzymało ok. 9,1 mln osób, z czego 7,9 mln w pełnej wysokości (równe minimalnej emeryturze). Z kolei coroczna wypłata tzw. trzynastek jest już zagwarantowana ustawowo.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top